HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

ABD ordusu çeyrek küçülüyor

19.08.2001 00:00:00
ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Washington'ın askeri stratejisinin, dünyadaki yeni gelişmeler ışığında artık "iki değil, bir buçuk savaşa hazırlık" prensibine göre yeniden yapılandırılacağını resmen açıklayarak, ABD ordusunun çeyrek küçüleceğinin mesajını verdi

Rumsfeld'in bu yöndeki planları ilk defa resmen medyaya duyurmasıyla birlikte, yeni stratejinin Başkan George Bush ve Kongre tarafından onaylanmasının ardından, ABD ordusunda küçülme kaçınılmaz hale gelecek.

Savunma Bakanı Rumsfeld, orduda küçülme planına bu şekilde yeşil ışık yakarken, silahlı kuvvetlerin üst kademesindeki komutanların tersyöndeki telkinlerini de gözardı etmiş oldu.

Donald Rumsfeld, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, soğuk savaş ertesinde son on yıldır uygulanmakta olan "iki bölgede savaşa hazırlık" ilkesinin, "bir savaşı kazanmak ve ikinci cephede düşmanı durdurmak" prensibine göre yeniden düzenlenmekte olduğunu belirtti.

Artık vazgeçilmekte olan "iki savaş" ilkesinde, muhtemel düşmanlar, Irak ve Kuzey Kore olarak belirlenmişti.

Rumsfeld, "dünyanın yeni gerçeklerine göre" hazırlanmakta olan yeni askeri stratejinin, silah sistemlerinin teknolojik gelişmeler ışığında yenilenmesine olanak sağlayacağını belirtirken, orduda küçülmenin kaçınılmaz olacağına da işaret etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.