HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

ABD savaşı yayacak!

23.09.2001 00:00:00
ABD yönetiminin terörist saldırılara karşılık olarak düzenleyeceği askeri operasyonun, Usame Bin Ladin'in bulunduğu Afganistan ile sınırlı kalmayabileceği ve Pakistan, Irak, hatta Bin Ladin'in kaçtığı iddiaları ortaya atılan Somali ve bazı Orta Asya cumhuriyetlerini de kapsayabileceği yönünde yorumlar yapılıyor.

The Washington Times gazetesinin Bill Gertz imzasıyla yayımlanan haberinde, Bin Ladin'in Somali'ye kaçmak üzere olduğu ve operasyonlarını bundan sonra Somali'den yürütmeyi amaçladığı iddia edildi.

Aynı haberde, Amerikan istihbarat kaynaklarına dayanarak, 11 Eylül'deki terörist saldırılardan önce Irak hükümetinin bazı ajanlarının Bin Ladin'in adamlarıyla temasta olduğu da öne sürüldü.

Önce Afganistan, sonra Irak

Washington'daki çevreler, Amerikan yönetimi yetkililerinin, özellikle de Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerinin, Afganistan'a operasyon başladıktan sonraki birkaç hafta içinde Irak'ın da aradan çıkarılmasını desteklediğini belirtiyorlar.

Ancak ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın, operasyonun ilk etapta Afganistan'daki hedeflere yönelik olmasına destek verdiği ifade ediliyor.

The Washington Times'ın İslamabad kaynaklı bir başka haberinde de istihbarat kaynaklarına dayanarak, Afganistan'daki Taliban yönetiminin Bin Ladin'i ülkeden çıkartması halinde, Bin Ladin'in basitçe Pakistan sınırını geçerek, Pakistan yetkililerinin haberi olmadan burada barınabileceği savunuldu.

Gazetede Bin Ladin'in, Somali'nin dışında Çeçenistan ve Tacikistan'a sığınabileceği de ileri sürüldü.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.