HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

ABD, sokakları kamerayla izleyecek

03.07.2001 00:00:00
ABD'nin Florida eyaletinde, polisin suçluları saptamak için sokaklara kamera yerleştirmeye dayalı bir bilgisayar sistemini kullanması, özel hayata müdahale konusunu gündeme getirirken, sistemin diğer eyaletlerde ve başka ülkelerde yaygınlaşabileceği belirtiliyor.

Florida eyaletinin Tampa kentinde başlatılan yeni uygulamayla, giderek artan sokak suçlarının önü kesilmeye çalışılıyor. Yaklaşık 36 kameranın bağlı olduğu bir bilgisayar sistemi aracılığıyla, kalabalık Tampa sokaklarında, gece-gündüz suç işleyenler ve aranan suçlular saptanmaya çalışılacak.

Tampa Tribune gazetesi, aranan kişiler için halen resimli poster uygulaması izleyen Avrupa kentleri ve Amerikan hükümet kuruluşlarına karşılık, kameralı sistemin dünyada ilk kez Florida'da başlatıldığını yazdı.

Benzer bir sistem, ilk kez Ocak ayında, bir futbol maçı finalinde yine Tampa'da kullanılmıştı. Bilgisayar programı sayesinde, kalabalık stadyumda, hakkında tutuklama kararı bulunan 19 kişi ele geçirilmişti.

"Face It" (Yüzleş) adı verilen bilgisayar programını hazırlayan Visionics şirketinin sözcüsü Frances Zelazny, ABD'nin diğer eyaletlerine ve başka ülkelere de sistemi pazarlamayı düşündüklerini kaydetti.

Program, özel yaşam ve ahlaka ilişkin sorular yaratırken, hükümetin özel yaşama karışması bakımından tepki çekiyor. Tampa'daki Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği Başkanı Jack Walters, "Şimdi sadece bir bölgede başlayan bu uygulama, yakında her yere kamera yerleştirilmesine kapıyı açmış oldu. Bu, çok fazla ileri gitmek oluyor" dedi.

Ancak Tampa polis dedektifi Bill Todd, "sistemin, kalabalık bir caddede devriye gezen polis memurundan fazla bir farkı yok" diyerek, uygulamayı savundu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.