HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

ABD'de işkence gören göçmene tazminat

14.07.2001 00:00:00
ABD polisinin özellikle göçmenlere ve zencilere karşı sert tutumu polisin yüklü tazminatlar ödemek zorunda kalmasına neden oluyor. Karakolda işkence gören bir Haitili göçmen 8.7 milyon dolar tazminat almaya hak kazandı

New York'ta götürüldüğü karakolun tuvaletinde polisler tarafından, tuvalet kağıdı taşıyıcısının sopasıyla işkence edilen Haitili bir göçmen, varılan anlaşma sonucu 8.7 milyon dolar tazminat alacak. Abner Louima adlı göçmene ödenecek tazminatın, New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani'nin iş başına gelmesinden bu yana ödenen en yüksek tazminatlardan biri olduğu ifade ediliyor. Louima'ya tazminatı, New York Belediyesi ile "Polis Devriyeleri Gönüllüler Derneği" adlı kuruluş ortaklaşa ödeyecek. Abner Louima, tazminat alacağının kesinlik kazanmasından sonra yaptığı açıklamada, "kendimi zengin biri olarak değil, uğradığı işkenceye rağmen hayatta kalarak adaletin tecelli ettiğini gören şanslı biri olarak görüyorum" dedi. Haitili göçmen, alacağı paranın bir kısmını, "polisin şiddetine maruz kalan kişilere yardım edecek bir grup oluşturmak için kullanacağını" da sözlerine ekledi. Louima bundan 4 yıl önce polisler tarafından, Brooklyn'deki bir gece kulübü önünde çıkan kavga sonrasında elleri kelepçeli olarak karakola götürülmüş ve kavgada kendisinden yumruk yediğini zanneden Justin Volpe adlı polisin, kağıdı taşıyıcı sopasıyla yaptığı işkenceye maruz kalmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.