HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

AB'de çoğunluk Türkiye'ye 'hayır' diyor

02.10.2005 00:00:00
AB içinde Türkiye'ye 'evet' diyen ülke sayısı parmakla sayılacak kadar az. AB'nin lokomotifi konumundaki Fransa ve Almanya'da halkın büyük çoğunluğu Türkiye'ye 'hayır' diyor.

BBC, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine hangi ülkelerin destek verdiğini hangilerinin karşı çıktığını değerlendirdi.Türkiye'nin yılan hikayesine dönen Avrupa Birliği macerası, Avrupalı siyasi analistlerin de gözünü Türkiye'ye çevirdi. BBC'nin Avrupa Analisti Jan Repa da Avrupa'da hangi ülkelerin Türkiye'yi destekleyip hangilerinin desteklemediğini değerlendirdi. İşte BBC'nin Türkiye'ye destek analizi:

Şiddetle karşı çıkanlarAlmanya: Kamuoyu yoklamaları, ülkenin dörtte üçünün Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğunu gösteriyor. Ülkedeki en büyük iki siyasi partiden Sosyal Demokratlar üyeliği desteklerken Hristiyan Demokratlar karşı çıkıyor. Hristiyan Demokratlar'ın lideri Angela Merkel, AB liderlerine, Türkler'i 'cesaretlendirmeme' çağrısında bulunmuştu.Fransa: Yüzde 7 ile AB ülkeleri içinde oransal bakımdan en çok Müslümana sahip. Resmi olarak Türkiye'yi destekliyor ancak Başbakan Dominique de Villepin, Türkiye'nin önce Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımak zorunda olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı adaylarından Nicolas Sarkozy ise üyeliğe karşı çıkıyor. Kamuoyu yoklamalarının sadece yüzde 20'si Türkiye'ye evet diyor.Avusturya: 15-24 yaş arasındaki Avusturyalılar'ın yüzde 75'i, 55 yaşın üstündeki Avusturyalıların da yüzde 82'si Türkiye'ye karşı. Bu, AB içindeki en yüksek 'hayır' oranı.Hollanda: "Yüzde 6 ile oransal bakımdan Avrupa'da en fazla ikinci Müslüman nüfusa sahip. Türkiye konusunda oldukça bölünmüş durumda.Yunanistan: 400 yıldan fazla Osmanlı egemenliğinde yaşadı. Bazı Yunanlar İstanbul'u hala bir Yunan şehri olarak kabul ediyor. Ülkenin sadece yüzde 25'e Türkler'i AB'de istiyor.Danimarka: Kısa süre önceni kadar destekliyordu ancak şimdi Başbakan Anders Fogh Rasmussen 'imtiyazlı ortaklıktan söz etmeye başladı. Kamu oyunda hayır görüşü baskın.İsveç: Güçlü ve popüler bir direniş gösteriyor.

Destek verenlerİngiltere: Türkiye'nin en coşkulu destekçisi. Türkiye'nin 'Medeniyetler Çatışmasını yok edeceğine inanıyor.İtalya: Türkiye'nin güçlü bir destekçisi. Hükümet İtalya ile Yakın Doğu arasındaki tarihi bağları dikkate alıyor.Polonya: Yeni 10 üyenin içindeki en büyük ülke olan Polonya'da halkın yarıdan fazlası Türkiye'ye destekliyor. Polonyalılar ayrıca tarihteki ikili yakın bağlardan ötürü Türkiye'yi destekliyor.İspanya: Yüzde 42'si Türkiye'ye desteklerken yüzde 33'ü karşı. Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos Türkiye ile müzakereler tarihini 'daha avantajlı bir döneme' erteleme çağrısında bulundu.Macaristan: 150 yıl Osmanlı egemenliğinde yaşadı. Yarıya yakını Türkiye'yi destekliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.