HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Aklınızda Bulunsun / Dereotu

30.09.2005 00:00:00


Akdeniz kıyılarında yetişir. Fransızlar ve İtalyanlar bu otu çok sever. Çerez olarak tek başına yer, salataya, türlülere, güveçlere katarlar. Yemeklere hoş bir lezzet ve koku verir. Ülkemizde dereotu, genellikle bakla, kabak, enginar yemeklerinde, balık haşlamalarında, pilakilerde kullanılır. Dereotunu çiğ olarak ise, cacık, kabak ve baklanın yoğurduna doğrarız. Bu otun çiğ olarak yenmesinde daha büyük yarar vardır. Pişince yapısında bulunan madensel tuzlar ve vitaminlerin miktarı azalır.

Yararları:? Gaz sıkıntılarını giderir. ? Damarları açar, kan dolaşımını kolaylaştırır.? Kadınların özel günlerini düzenler.? Bağırsakları yumuşatır, idrar söktürür.? Mideye rahatlık verir.

Hamile Kadınlar Yememelidir:Dereotu çocuk düşürücü olarak ün yapmıştır. Eskiden, çocuk düşürmek için kullanılan kocakarı ilaçlarının çoğu dereotuyla hazırlanırdı. Günümüz çağdaş tıbca da bu özelliği doğrulanıyor.

Süt Yapar: Çocuk düşüren dereotu, öte yandan emzikli anneye de çok yararlıdır. Süt yapar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.