HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Amele istifi polise takıldı

16.09.2005 00:00:00
Samsun'da fındık toplama işinde çalıştıktan sonra Adana'ya gitmek üzere 2 kamyonun kasasına binerek yola çıkan 100 kişi, Ordu'nun Ünye İlçesi'ne kadar gidebildi. Olaya müdahale eden polis, ameleleri otobüslere bindirerek olası bir faciaya engel oldu

Fındık toplama işinde çalışmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki çeşitli illerden Samsun'a gelen, çoğunluğu çocuk ve kadınlardan oluşan yaklaşık 100 kişi, sezonun sona ermesinin ardından Adana'ya gitmek üzere kamyonla yola çıktı. Mehmet Ali Arslan yönetimindeki 63 HL 919 ve Mehmet Işık'ın kullandığı 63 HF 679 plakalı kamyonlara binen grubun tehlikeli yolculuğu, ihbar üzerine Ordu'nun Ünye İlçesi'nde sona erdi. Trafik ekipleri tarafından kamyonlardan indirilen işçiler, fındık sezonunun sona ermesi üzerine pamuk toplamak için Adana'ya gittiklerini, kamyonu da ucuz olduğu için tercih ettiklerini söylediler. Otobüs ücretinin çok daha azına kamyonla yolcuk yaptıklarını belirten işçiler, "Otobüsler 75-80 YTL istiyor, kamyonla ise 25 YTL'ye gidiyoruz. Tehlikeli olduğunu biliyoruz, ama başka çaremiz yok" dediler. Kaç kişinin bindiği bilinmiyorKamyon sürücüleri ise Samsun'dan Adana'ya nakliye bedeli olan yaklaşık 1000 YTL'ye (1 milyar lira) anlaştıklarını, kaç kişinin bindiğini ise bilmediklerini iddia ettiler. Trafik ekipleri tarafından sürücülere 92 YTL ceza uygulanırken, kamyonlardan indirilen grup ise otobüsle gideceklere kente gönderildi. Yetkililer, fındık toplama sezonu dolayısıyla bölgeye özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden çok sayıda tarım işçisinin geldiğini, zaman zaman bu tür olaylara rastlanması nedeniyle denetimlerin artırıldığını bildirdiler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.