HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Anayasa Mahkemesi'nin gündemi HADEP

26.07.2001 00:00:00
Geride bıraktığımız adli yıla Fazilet Partisi'nin kapatılması ile af yasasanının genişletilmesi kararları ile son noktayı koyan Anayasa Mahkemesi'ni, yeni adli yılda da yoğun bir gündem bekliyor.

Anayasa Mahkemesi'nin, emekli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın, "bölücü terör örgütü PKK ile arasında organik bağ bulunduğu" gerekçesiyle Halkın Demokrasi Partisi'nin (HADEP) kapatılması istemiyle açtığı davayı, yeni adli yılda karara bağlaması bekleniyor.

Dava, HADEP'in sözlü savunma, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun da sözlü açıklamada bulunma aşamasına geldi. Bu sürecin ardından Anayasa Mahkemesi, davayı karara bağlayacak.

Emekli Başsavcı Savaş, HADEP'in kapatılması istemiyle 29 Ocak 1999'da açtığı davada, HADEP'in, "20. yüzyılın en kanlı terör örgütü olan ve gelirlerinin çoğunu uyuşturucu ticaretinden sağlayan PKK örgütüyle arasında organik bağ bulunduğunu" ve HADEP'in, daha önce kapatılan HEP ve DEP gibi, tamamen PKK'nın denetiminde olduğunu savunmuştu.

Sabit ücretin geleceği de Anayasa Mahkemesi'ne bağlı

Anayasa Mahkemesi, yeni adli yılda cep telefonlarından sabit ücret alınmasını öngören düzenlemenin de Anayasa'ya aykırı olup olmadığına bakacak.

Van 1. Asliye Hukuk Mahkemesi baktığı bir davada 406 Sayılı Yasa'da, cep telefonlarından sabit ücret alınmasını öngören düzenlemeyi Anayasa'ya aykırı görerek itiraz yoluyla Anayasa Mahkemesi'ne getirmişti.

FP'nin başvuruları da ele alınacak

Anayasa Mahkemesi'nin, kapatılan FP'nin açtığı birçok davayı da yeni adli yılda karara bağlaması bekleniyor. Bu yasalar şöyle:

2001 Mali Yılı Bütçe Kanunu'nun 41. maddesinin b bendinin iptali.

4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu'nun bazı maddelerinin iptali.

Türk Telekom'un özelleştirilmesine hazırlık niteliğinde olan 4502 sayılı Yasa'nın 2, 3 ve 6. maddelerinin bazı hükümlerinin iptali.

4603 sayılı Ziraat, Halk ve Emlak bankalarının önce özerkleştirilip sonra da özelleştirilmesini öngören yasanın iptali.

Yüksek Mahkeme, kapatılan FP'nin, ekonomik program çerçevesinde çıkarılan yasalardan biri olan 4628 sayılı Elektrik Piyasası Yasası'nın geçici 4. ve 8. maddelerinin iptali istemini de karara bağlayacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.