HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Anayasa'ya 51 tırpan

22.05.2001 00:00:00
1982 Anayasası'nda, 6. kez değişiklik yapma yönündeki girişimler sürerken, Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, 51 maddelik değişiklik paketini bu hafta ele alıyor. Anayasa Komisyon Başkanı Turhan Tayan, FP İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin, DYP Amasya Milletvekili Ahmet İyimaya, DSP Hatay Milletvekili Ali Günay ile MHP Kilis Milletvekili Mehmet Nacar'dan oluşan Altkomisyon, Anayasa'yı tümüyle gözden geçirerek, "ivedilikle yapılması gerekli değişiklikleri" belirledi.

Komisyondan komisyona havale

Altkomisyon, bir ay süren çalışmasını tamamlayarak, hazırladığı raporu Uzlaşma Komisyonu'na sundu. Anayasa'nın 51 maddesinin değiştirilmesi konusunda uzlaşmaya varılırken, bazı maddeler üzerine çekinceler ortaya konuldu. Bu çekincelerin Uzlaşma Komisyon'da ele alınması yönünde karara varıldı.

Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, Altkomisyon tarafından hazırlananraporu 23 Mayıs Çarşamba günü TBMM Başkanvekili Nejat Arseven başkanlığında yapacağı toplantıda ele alacak.

Ne değişiyor?

* Ölüm cezasının onaylanması, savaş hali hariç, TBMM'nin görev ve yetkileri arasından çıkarılıyor.

* Cumhurbaşkanı'nın yetkileri sınırlandırılıyor, görev süresi 5 yıla indirilerek 2 dönem seçilmesine imkan tanınıyor.

* Milletvekillerinin yasama dokunulmazlıkları kürsü dokunulmazlığı ile sınırlanıyor.

* Milletvekili seçilme yaşının 30'dan 25'e indirilmesi de öneriler arasında yer aldı.

* Milli Güvenlik Kurulu'nun bakan üye sayısı arttırılıyor. MGK kararlarının "tavsiye" niteliği taşıdığı da açıkça vurgulanıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.