HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

Aşılama yeniden hızlandı

 
Türkiye'de 10 Mayıs'ta ilk dozda 14 milyon 642 bin, ikinci dozda ise 10 milyon 486 bin aşı uygulanmıştı. Geçen hafta aşılama aşı kıtlığı nedeniyle oldukça yavaş seyretti. 18 Mayıs 16.15 itibariyle aşılama ilk dozda 15 milyon 275, ikinci dozda ise 11 milyon 405 bine çıktı. Son iki günde 1 milyon doza yakın aşı uygulandı.
18.05.2021 17:46:00
Aşılama yeniden hızlandı
Aşılama yeniden hızlandı
 
 
Yeni aşı sevkiyatının gelmesiyle Türkiye'de geçen hafta yavaşlayan aşılama hız kazandı. Türkiye'de son 8 günde 18 Mayıs 16.15 itibariyle yaklaşık 1.6 milyon doz aşı uygulandı. Bu sayı oldukça düşük... Oysa hızlı toplumsal bağışıklık için günde en az 750 bin aşılama yapılmalı. 
 
Yeni aşılar yolda
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 10 milyon dozdan fazla Sinovac aşısının bu hafta Türkiye'ye gönderileceğini söyledi. Koca, 30 milyon doz Pfizer/BioNTech aşısının da Haziran'da Türkiye'ye teslim edileceğini açıkladı. Sağlık Bakanı Koca Temmuz, Ağustos ve Eylül boyunca Türkiye'ye 60 milyon doz daha Pfizer/BioNTech aşısının teslim edileceğini belirtti. Koca, BioNTech kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin'in bu hafta Bilim Kurulu toplantısına katılacağını, aşılama kampanyasına destek vermek için Haziran'da Türkiye'ye geleceğini söyledi. Koca Sinovac aşısının Türkiye'de üretilmesi konusunda bir süre daha beklenmesi gerekeceğini, görüşmelerin henüz sonuç vermediğini açıkladı.
 
Yerli aşı reddi azaltır
 
Öte yandan Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur, aşı konusunda önümüzde bazı engeller olduğuna işaret ederek, "Bunlardan ilki aşı tedariğinde yaşadığımız sorun. Bakanımızın, '10-15 gün içinde rahatlayacağız' yönündeki açıklaması ümitleri kuvvetlendirdi. Ülkemizde yapılan aşı çalışmalarının en az 3-4 tanesinde Faz-3 aşamalarına geçilecek olması da bir diğer umudumuz. Bu çok önemli bir gelişme. Sağlık çalışanları arasında yüzde 15'lik bir kesim aşıya tereddüt ve kuşku ile yaklaştığından aşı olmamış durumda. Sağlık sektöründe 1 milyon 200 bin çalışan insan var. Doktor, hemşire, fizyoterapist, diyetisyen, ebe gibi insan vücudunu tam okumuş sağlık profesyonellerinde bu kaygı yok. Varsa bile sağlığın ilmini yapmış kişilerde böyle bir kaygı binde birin altındadır. Hastane mutfağında, kantininde çalışanlar, temizlik görevlileri de sağlık görevlisi olarak geçiyor. Yapılan araştırmaya göre bu yüzde 15'lik kesimin yarısı, 'Türk aşısı piyasaya çıkınca yaptıracağım, yabancı aşılara güvenmiyorum' diyor. Türk aşısına güvenerek aşı yaptıracak bu grubu da hesaba katarsak aşıya güvensizliğin, sağlıkçılarda yüzde 10'ların altında yüzde 5'lere yaklaştığını görüyoruz" ifadelerinde bulundu.  HABER MERKEZİ
 


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.