HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Avrupalı patronlar krizle batan şirketlere dadandı

07.08.2001 00:00:00
Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Türk ekonomisini krizle darboğaza sokmak ve batma noktasına gelen şirketleri yok pahasına Avrupalı patronlara satma oyunu tuttu. Ekonomik krizin zorluğunu daha fazla göğüsleyemeyen binlerce sanayici, tesislerini kelepir fiyattan

satışa çıkarınca ağzı sulanan Avrupalı iş adamları hemen devreye girdi. Kriz nedeniyle zor günler yaşayan sanayici, ekmek kapısı şirketlerini satmak zorunda kalıyor. Şirket evlilikleri konusunda araştırma ve danışmanlık hizmeti veren bazı kuruluşların uzmanları, ekonomik kriz nedeniyle zor duruma düşmüş pek çok şirkete içerde alıcı bulamadıkları için, yurtdışında müşteri aradıklarını belirterek, "Değerinin üçte biri fiyatına tesis satan çok sayıda sanayici var" dedi. Yarım kalmış yatırımlar ile işletme sermayesi problemi nedeniyle satılan şirketler olduğunu açıklayan uzmanlar, satış talebinin özellikle tekstil, otomotiv yan sanayi, gıda, mermer ve sanayiye ara mal üreten sektörlerden geldiğini söyledi.

Avrupa'dan büyük ilgi

İstanbul'un yanı sıra Anadolu'da Muğla, Aydın, İzmir, Konya, Gaziantep gibi birçok ilden özellikle yarım kalmış yatırımlara ilişkin satış isteği geldiğini anlatan uzmanlar, "Malını elinden çıkarmak isteyen çok fazla, ancak iç piyasada alıcı ise az" diye konuştu. Uzmanlar, Türk şirketlerinin yabancılar tarafından (ucuza kapatılması) söylemine de değinerek

"Kelepir fiyattan satışların varolduğunu doğruladı. Yabancılar şu anda ciddi anlamda şirket satın almaya başladılar. Görüşme yapanlar var. Yabancılar, zaman kaybetmiyor Özellikle Avrupa ülkelerinden Türkiye'deki şirketlere ciddi ilgi var"açıklamasında bulundu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.