HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Blair köşeye sıkıştı

30.05.2001 00:00:00
Avrupa'nın ekonomik ve yapısal entegrasyonuyla ilgili olarak yapılan açıklamalar, seçim öncesinde konuyu "rafta tutma" yanlısı olan iktidardaki İngiltere İşçi Partisi'ni köşeye sıkıştırdı. Fransa Başbakanı Lionel Jospin'in, Avrupa'nın tümünü içine alan bir "ekonomik yönetim altında toplanması", iş vergilerinde uyum sağlanması ve genel bir Anayasa üzerindeki görüşlerini açıklamasından sonra, İngiliz Muhafazakarlar'ı İşçi Partisi'ni "gizli bir gündem izlemekle" suçladı. Muhfazakar Parti'nin konuyu bir anda gündeme getirmesi sonucunda, Avrupa ile entegrasyon ve Tek Avrupa Para Birimi'ne geçiş konusunu seçim sonrasına ertelemeyi tercih eden Başbakan Blair kendisini bir anda bu tartışmanın ortasında buldu. Avrupa ile engtegrasyon, özellikle Tek Avrupa Para Birimi'ne geçişkonusunda toplumun büyük bölümünün isteksiz olduğunu bilen ve bu nedenle konuyu kampanya dışında tutan İşçi Partisi'nin, Jospin'in açıklamalarıyla zor durumda kaldığına dikkati çeken İngiliz gazeteleri, Başbakan Blair'e Avrupa ile yakınlık konusundaki görüşlerini daha açık ortaya koyması çağrıları yaptılar.

Halk karşı çıkıyor

Halkın yüzde 70'inin Avrupa ile entegrasyon ve tek para birimine karşı olduğu öne sürülen İngiltere'de, Başbakan Blair bu konudaki kararın seçim sonrasında yapılacak referandum ile halk tarafından verileceğini savunarak, bugüne kadar bu konunun kampanya dışında tutulmasını sağlayabilmişti.

Muhfazakar Parti ise bu konuda "Sterlin'in korunması" noktasında katı bir tutum içinde olduğunu açıklayarak, Avrupa karşıtlarından oy arıyordu. Gelişmeler sonrasında yapıldığı öne sürülen bir kamuoyu araştırması, tartışmanın sonuca yansıyabileceğinin ilk ipuçlarını verdi. The Independent gazetesinin Rasmussen adlı kurumun araştırma sonuçlarına dayandırarak verdiği haberde, iki parti arasındaki oy farkının yüzde 12'ye düştüğü öne sürüldü. İşçi Partisi'nin yüzde 44, Muhafazakar Parti'nin ise yüzde 32 olarak göründükleri araştırmanın bir diğer bulgusu ise, Avrupa ile entegrasyona karşı çıkan halkın büyük bölümünün aslında beş yıl içindebunun kaçınılmaz hale geleceğine inandığı oldu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.