HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Borcunu ödemeyen şirket batıyor

23.10.2003 00:00:00
Borcunu ödemeyen şirket batıyor

Ekonomi uzmanları, Türkiye'de şirketlerin çoğunun borçlarını zamanında ödeyemediği için battığına dikkat çektiler.

Gaziantep Avrupa İş Geliştirme Merkezi'nin (ABİGEM), "Sermayenin Maliyeti ve Yatırım Analizi" konulu seminerinde konuşan Ekser Danışmanlık Uzmanı Halim Hanyaloğlu,Hanyaloğlu, şirketlerin çoğunun yatırımlarında ve maliyet hesaplarında yeterli fizibilite çalışması yapmadıkları için kaynaklarını doğru yönlendiremediklerini belirtti.

Hanyaloğlu, şirketlerin kriz dönemlerinde öz kaynaklarının yetersizliği dolayısıyla borç döngüsü içine girdiklerini, faiz oranlarının artmasıyla dış kaynaklardan alının borçların iki katına çıktığını, bu borçların birikmesi ve zamanında ödenmemesinin de şirketleri zor durumda bıraktığını vurguladı. KOBİ'lerin, borçlanmaktan çok kendi öz kaynaklarını kullanmayı düşünmelerini isteyen Hanyaloğlu, şöyle konuştu: "KOBİ'lerin büyümek için dahi borçlandığını ve kendi kaynaklarınıkullanamadıkları görüyoruz. Öz kaynaklarını kullanamayan KOBİ'ler, alternatif olarak borçlanma yolunu tercih ediyorlar. Oysa, borçlanma, yüksek maliyet getirdiği için tercih edilmemesi gereken bir yol. KOBİ'ler, yatırımlardan beklenen kazancın, riske bağlı olarak değiştiğini unutmamalıdır."

Hanyaloğlu, KOBİ'lerin, borçlanırken piyasa koşullarını göz önünde bulundurarak, karların düştüğü ve faizlerin yükseldiği ortamlarda fazla risk almamaları gerektiğini de sözlerine ekledi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.