HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Bu da Alkan'cığım

18.06.2001 00:00:00
Bu da zurnanın son deliği olarak kendini gösterdi.

Zurnanın zırt dediği yer olarak yani.

Son olmaları menfaatlerine.

Emin'ciğim telefon açmıştır Alkan'cığıma.

Rica etmiştir.

Tipine bakmayın siz. Çok kibarcıktır o.

Cami avlusuna şey etmekten aldığı zevk kibarlığının ölçüsüdür.

Yahu Alkan'cığım, demiş ve eklemiş: "Ben yüzüme gözüme bulaştırdım, bir yol da sen yaz belki tutar."

Alkan'cığım da önce itiraz etmiş.

Sonra şantajlara dayanamadığı için kerhen kabul etmiş.

Tek yumurta ikizi gibi davranmaları aynı çanaktan yemlenmeleri yüzünden olsa gerek.

İşsizliğin büyük boyutlara çıktığı şu günlerde, işinden ve aşından olmamak için verilen her emri "babam, pardon şefim öyle diyor" teslimiyeti ile bilakaydu şart yerine getirmeyi meslek ilkeleri açısından büyük bir meziyet kabul eden bu tipler, durmadan sağa sola çamur atıyor ve attıkları her çamur mutlaka iz bırakır diye düşünerek zavallılaştıkça zavallılaşıyorlar.

Çok güzel bir ölçümüz var:

Yanlış kıyas ölçüsü olamaz. Yani bir yerlerde icra edilen bir yanlış, başka bir yerde uygulanan bir doğru için kıyas olamaz.

Bir yerde kanunların müsaade ettiği ölçülere azami riayet edilerek yapılan bir iş, bir eylem ile, kanunları hiçe sayarak başka bir yerde yapılan eylemi aynı manada ele almak "hukukî" ile "gayri hukuki" arasındaki farkı bilmemektir.

Bu hatayı yapan kişi siyaset bilimci olunca varın ne halde olduğumuzu siz düşünün.

Alkan'cığım büyük bir deha eseri olarak, bu ülkeyi çok yakından ilgilendiren "Ermeni Soykırım İddialarını red ve Ulusal Bağımsızlık" mitingini ve o mitingde atılan sloganları, kahrolsun falan, helak olsun filan, yerin dibine batsın feşmekan sloganlarının atıldığı ve hak talep etme adı altında sağı solu kıran, yıkan, yakan, esnafı ve masum halkı tedirgin eden maksadını aşmış anarşizm kokan eylemlerle bir tutmaya çalışmış.

Aslında rahatsız olduğu şey, bu kadar insan bir araya gelir de nasıl olur kan akmaz, arbede çıkmaz, gözaltı olmaz.

Ölü sayısı şu kadar, yaralı sayısı bu kadar türü haber duymaktan zevk alan bu hilkat garibeleri başka şey bekliyorlardı aslında.

İşte o tutmadı.

Ama bundan sonra şayet böyle bir şey olursa ki, Allah korusun, hesabını da bu tiplerden sormak gerekir.

Şuna çok içerlenmiş Alkan'cığım; Bu mitinge izin veren yetkililer, nasıl olur da Türközü sınır kapısından ülkemize giriş yapmak isteyen fahişelere zorluk çıkarıyorlar?

Sorası geliyor insanın: İşsiz mi kaldınız yoksa?

Atılan sloganlardan bazıları nesebine dokunmuş olacak ki, bu tarihi mitinge imzasını atan çok muhterem Prof. Dr. Haydar Baş Bey'i bir yerlere gammazlamak için kendince ürettiği bir sıfatı, tarikat şeyhi yakıştırmasını kullanıyor.

Yılların deneyimi var ne de olsa.

Papazların, rahiplerin, ülkeyi bölmeyi hedefleyen misyonerlerin önünü açmak, rahat çalışmalarını sağlamak için müslümanların elini kolunu bağlamak için hep bu tabir; tarikat şeyhi, şeyh, mürit tabirleri kullanılmadı mı şu ülkede?

Papaz efendilerin, toprak bütünlüğümüzü tehdit edecek sözleri sarf ederek köşe bucak tertip ettikleri "ayin merasimlerinden" zevk alan bu soyu sıkıntılı tipler, şu ülkenin bölünüp parçalanmasına dur diyenleri susturmak için hep bu tabiri kullanıyorlar.

Başka bir şey bulamayınca tek çare olarak.

Al kan pek uyuşmuyor bu hareketinize.
 
Müslim Karabacak / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.