HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Bush'un söyleyecek sözü yok

05.11.2005 00:00:00
ABD Başkanı George Bush, CIA ajanının kimliğinin deşifre edilmesi skandalıyla ilgili sorulara yanıt vermeyi reddetti. Amerika Kıtası Zirvesi'ne katılmak için Arjantin'in Mar del Plata kentine gelen Bush, başdanışmanı Karl Rovu'un durumu hakkında, ilgili soruşturma tamamlanıncaya kadar açıklama yapmayacağını söyledi.

Zirve toplantısından önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bush, oldukça ciddi bir soruşturma yürütüldüğünü söylemekle yetindi.Bush, skandala adı karışan yetkililerin yerine yeni atama yapılıp yapılmayacağı sorusunu da karşılıksız bıraktı.ABD Başkanı, ''Daha önce de söylediğim gibi, soruşturma hakkında, tamamlanıncaya kadar konuşmayacağım'' dedi.

Skandal, Irak savaşı öncesinde Saddam Hüseyin rejiminin nükleer silah yapmak için Afrika ülkesi Nijer üzerinden uranyum almak istediği iddiasını araştırmakla görevlendirilen eski büyükelçi Joseph Wilson'ın, araştırmasının ardından iddianın asılsız olduğunu kamuoyuna duyurmasıyla başlamıştı.

Soruşturmada, New York Times muhabiri Judith Miller, Time dergisi muhabiri Matt Cooper ve bilgi sahibi diğer gazeteciler, kaynaklarını açıklamaya zorlanmıştı. Kaynağını açıklamayı reddeden Miller, birkaç ay hapis yattıktan sonra ifade vermeyi kabul etmiş ve kendisine Valerie Plame'den bahseden kişinin Beyaz Saray yetkilisi olan Lewis Libby olduğunu açıklamış ve skandala Rove'un da adı karışmıştı.Amerikan yasalarına göre, bir CIA ajanının kimliğini deşifre etmek suç sayılıyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.