HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Çağdaş misyonerliğin İzmir ayağı

28.08.2001 00:00:00
Ülkemizin son günlerde büyük bir misyoner kuşatması altında olduğu her şeyiyle ayan beyan ortada. Özellikle İzmirimiz.... Artık eskisi gibi değil, alenen kamuya açık yerlerde grup grup el kol sallayarak kiliseye davetler, bunları teyid eden kitap, broşür ve İnciller elinizi attığınız her yerde karşınıza çıkabiliyor. Evlerde, posta kutularında, arabanızın sileceğinde yahut masum (!) ve güler yüzlü bir tavırla işyerinizde. Geçen gün uğradığım değerli bir işadamımız anlatıyor: "Malum son yıllarda işlerimiz bozuk, malen krizdeyiz, ağabeyim de yeni vefat etmişti. Taziyelerini belirtmeye gelen bir arkadaşım İncil ve benzeri kitaplar getirerek okumamı manen yardımcı olur inşaallah temennilerini belirtiler. Başka bir zaman da gelerek limitsiz para yardımı yapacaklarını söylediler. Kaynak neresi diye sorduğumda, Kilise cevabını aldım ve nazikçe teklifini elimin tersiyle iterek kendisinin de yanlış yolda olduğunu beyan ettim".

Bu ve benzeri olayları, İzmirli bir çok sanayici ve işadamı arkadaştan bizzat dinledim.

Evet aziz okuyucular. Bu olay aysbergin görünen yüzü. Ya görünmeyen diğer yüzü... Bu yüze dikkat... Bu yüz İzmir'i üs edinen ve yurtdışını kendilerine mekan edinen ve bizden gözükenlerdir. Bu maskeli yüzlere dikkat edelim.

Eski yıllarda gazetelerinde misyonerliğin çirkin yüzüne değinip bu şer odaklarını deşifre eden bu gruplar, misyonerliğin gemi azıya almış bugünkü halini, hoşgörü ve diyalog kılıfıyla örtbas edip, zil-çalıp oynama pozlarındalar şu an.

Bugün uluorta "Üç büyük dinden, İbrahimi dinlerden, Hıristiyanlarla evlenmenin faziletinden, üç büyük dinin evililiğinden, papazaların, keşişlerin gizli Müslümanlar olduğundan ve kerametlerinden, başörtüsünün ne İslamın ne imanın ne de 32 ve 54 farzın içinde geçmeyen bir tefaruattan ibaret olduğundan, globalleşmenin, küreselleşmenin faziletinden, milli diye bir şey kalmadığından bahsetmekteler ve bunun bir ispatı olarak da soluğu yurtdışında özelikle de Amerika'da almaktadırlar.

Oynanan büyük oyuna dikkat muhterem okuyucu... Dünün güya sözde İslamı yaşamada kılı kırk yaran (gazlı içeçek içmemek, sana yağı kullanmamak vb.) adamların bugün mukaddes, eskimeyen, porsümeyen yeni, son din yüce İslamı kuşa çevirip deformasyona tabi tutarak Haçlı dünyasına peşkeş çekmelerine ne demeli?

İnsanın ne kadar da kanına dokunup zoruna gidiyor. Binlerce samimi Müslüman bugün Hıristiyanlığın -dolayısıyla sömürgeciliğin- bu ülkeye maledilmeye çalışmasında aktif, gönüllü, cebinden parasını vererek ve mesaisini harcayarak koşturmakta koşturulmakta...

Bu ne büyük zillettir ya Rabbi...

Endülüs ve Osmanlı'nın yıkılışını hazırlayan yerli yabancı E. Renan, C. Afgani, M. Abduh, Reşit Rıza. L. Massignon, Humpher, Lawrance, Watt, Fransis, E. P. Botta vb. görmez, duymaz, okumaz mısınız, Allah aşkına?..

Adem BİRİNCİ
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.