HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Çarşı-pazarda Ramazan telaşı

25.10.2003 00:00:00
Başkent'in önemli alışveriş merkezlerinden Ulus Hali'nde yapılan araştırmaya göre, Ramazan ayının değişmez iftariyeliği hurmanın kilosu 2.5 milyon lira ile 15 milyon lira arasında değişiyor. Yerli hurmalar ortalama 2.5 milyon liradan satılırken, hakiki Medine hurmalarının kilogram fiyatı 15 milyon liraya kadar çıkıyor.

İftarlarda ve sahurlarda tatlı olarak sunulan güllacın ve tel kadayıfın fiyatları ise 4.5 milyon liradan başlıyor.

Vatandaş ve esnaf ne diyor?

Ramazan alışverişine çıkmaya başlayan vatandaşlar, genel olarak fiyatların yüksekliğinden yakındılar.

Pahalılık sebebiyle geleneksel ramazan alışverişlerinin artık yapılamadığını ve ağır hayat şartları yüzünden sergilere bakmakla yetindiklerini belirten vatandaşlar, "Geçen sene de pahalılıktan dolayı iftariyeliklerimizi gramla almıştık. Bu sene de herhalde miligramla alacağız'' şeklinde konuştular.

Esnaf ise, geçen yıla oranla bazı gıdaların fiyat artışlarının yüzde 100'ü aştığını, bazı gıdaların fiyatlarında ise büyük bir değişme olmadığını ifade ederken, buna rağmen alıcıların her geçen gün azaldığını kaydettiler.

Vatandaşın kaliteli üründen çok ucuz ürüne yöneldiğini belirten Ulus Hali'ndeki bir marketin sahibi Cevat Yılmaz, fiyatların geçen yıla göre daha düşük olduğunu, fakat buna rağmen bile talebin az olduğunu kaydetti. Yılmaz, müşterilerin daha çok süt mamullerine yöneldiğini de söyledi.

Beş yıldızlı iftar sofraları

İftarlarını ev dışında bir ortamda açmak isteyenlere ise çeşitli seçenekler ve fiyatlar sunuluyor.

Ramazan ayı boyunca pek çok restoran ve otel özel organizasyonlar düzenliyor. Kiminin indirimleri dikkat çekerken, kimileri de iftarları canlı müzik eşliğinde sunacak.

Ankara Hilton Oteli'nde kanun eşliğinde, Ramazan ayına özel olarak hazırlanan zengin açık büfede iftarını açmak isteyenler kişi başı 29 milyon lira ödeyecekler. Bu fiyata limitsiz meşrubat, kahve ve çay da dahil olacak.

İçkale Otel'de iftarını açmak isteyenler için bir iftar tabağının fiyatı 24 milyon liradan başlıyor.

Restoranlarda ise bir kişilik iftar yemeğinin fiyatı 25 milyon lira ile 89 milyon lira arasında değişiyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.