HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Çek'le ticarete imza attık

24.05.2001 00:00:00
Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasındaki Karma Ekonomik Komisyon (KEK) ikinci dönem toplantılarına ilişkin protokol, Devlet Bakanı Tunca Toskay ile Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Miroslav Gregr tarafından imzalandı. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda düzenlenen imza töreninde konuşan Devlet Bakanı Tunca Toskay, imzalanan protokolü, iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesini olumlu etkileyecek önemli bir adım olarak değerlendirdi. Görüşmelerin karşılıklı anlayış ve iyi niyet ortamında geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Toskay, işbirliği alanlarının protokol ile sınırlı kalınmaması, genişletilmesi gerektiğini vurguladı. Toskay, protokolün amacına ulaşması için iki ülkenin de her türlü gayreti göstereceğine inandığını kaydetti.

Çek Bakan Miroslav Gregr da, törende yaptığı konuşmada, Çek Cumhuriyeti'nin Türkiye'yi uzun süreli ve güvenilir bir ortak olarak gördüğünü belirtti.

Ticareti ilişkilerin artması bekleniyor

İki ülke resmi heyetleri arasında iki gün süren KEK toplantıları sırasında, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için alınacak tedbirler üzerinde duruldu, Serbest Ticaret Anlaşması'nın işleyişi, Türk-Çek İş Konseyi, yatırımlar, serbest bölgeler, standardizasyon, bankacılık, gümrükler, tarım, enerji, sanayi, ulaştırma, özelleştirme ve müteahhitlik-müşavirlik ile turizm alanlarında işbirliği konuları ele alındı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.