HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Çiftçiler 'kapanma'da da gece gündüz çalıştı

 
 
Türkiye genelinde çiftçiler 'tam kapanma' sürecinde de üretimlerini sürdürdü. Bafra Ovası'nda çeltik, Trakya'da ise mısır ve ayçiçeği ekiliyor. Buğdayda ise hasat başladı.
 
16.05.2021 17:11:00
Çiftçiler 'kapanma'da da gece gündüz çalıştı
Çiftçiler 'kapanma'da da gece gündüz çalıştı
 
Nisan ve Mayıs ayları tarımda genelde ekim, dikim ya da hasat ayı... Temel gıda ürünlerinden çeltikte (pirinç), mısırda, ayçiçeğinde ekim; buğdayda ise hasat ayı. Türkiye'nin tahıl ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da çiftçiler, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 'tam kapanma' sürecinde de üretimlerine hız kesmeden devam etti. Hava sıcaklığının artması ve toprağın tavlı olmasını fırsat bilen Trakya çiftçisi, tarlasına ayçiçeği ve mısır başta olmak üzere diğer tahıl ürünlerini ekti. Benzer şekilde Bafra Ovası'nda da ekim dikim devam etti.
 
Her türlü zirai faaliyet sürüyor
 
Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, Trakya çiftçisinin tam kapanma sürecinde de kurallara riayet ederek üretime katkı sağlamaya çalıştığını söyledi. Salgın sürecinde tarımın önemini herkesin daha iyi anladığını belirten Şaylan, "Üretici gerçekten durmuyor, çalışmaya devam ediyor. Üretici işini yapmaya, bir an önce bitirmeye çalışıyor. Kısıtlama dönemi de bize göre çiftçinin işine geldi" dedi.
Şaylan, tüm tarlalarda yoğun çalışma yürütüldüğüne işaret ederek, şöyle konuştu: "Sanki harman sezonu gibi gerçekten. Sebze ekimi, meyve, ağaçların bakımı her türlü zirai faaliyetler sürüyor. Türkiye'nin dört bir yanında üretim, ekim, dikim devam ediyor. Kısıtlamadan muaf olmasaydık ülke olarak çok sıkıntılı günler bizi bekliyordu. Daha önce de kısıtlama döneminde buğdayımızı, arpamızı ekmiştik. Şimdi de ayçiçeği ve mısırımızı ekiyoruz bölge olarak. Diğer bölgelerde de daha değişik ürünler ekiliyor. Kısıtlamadan muaf olmasaydık herhalde peynir, yoğurt, ekmek, her türlü yiyecek aşırı pahalı şekilde önümüze gelirdi."
 
Çiftçi olursa ülke kalkınır
 
Kırklareli'nde çiftçilik yapan Gürkan Üzel ise tam kapanma sürecinin ülke açısından verimli geçtiğini ifade etti. Kendilerinin de bu sürece katkı sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Üzel, "Üretime hiç ara vermiyoruz. Mısır ve ayçiçeği ekiyoruz. Sabah 05.00'de kalkıyoruz, hayvan bakıyoruz, iki saat sonra traktörümüzü, makinemizi hazırlıyoruz, tarlaya gelip ekim yapmaya başlıyoruz. Devletimiz bir tolerans tanıyor. Çiftçi olursa ülke kalkınır, insanlık daha rahat yaşar. Tarımla yürür her şey, üretim olmadığı zaman hiçbir şey olmaz" diye konuştu. Çiftçi Ferhat Demiray da tam kapanma sürecinde ülkenin refahı için tarlalarda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Edirne ve Tekirdağ'da kısıtlamadan muaf tutulan çiftçiler de tarlalarında çalışarak üretime önemli katkı sağladı. YENİ MESAJ /AA
 


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.