HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Çiftçiyi şimdi de sıcaklar çarptı

17.08.2001 00:00:00
Bu yıl sıkıntılı bir sezon geçiren çiftçileri son olarak aşırı sıcaklar çarptı. Bursa Ziraat Odası Başkanı Fuat Sarı, kavurucu sıcak nedeniyle zeytinlerin buruştuğunu söyledi. Sarı, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin tarım hayatını olumsuz yönde etkilendiğini belirterek, zeytinlerin ve sebzelerin yanmak üzere olduğunu ifade etti. Sıcak havanın, su kaynaklarını her geçen gün azalttığını, Bursa'nın merkez Osmangazi ile Karacabey ilçesindeki çok sayıda derenin kuruduğunu anlatan Sarı, yeraltı sularının ise dibe çöktüğünü öğrendiklerini kaydetti.

Zeytin üreticisi üzgün

Sıcaktan en fazla zeytin üreticinin etkilendiğini, yaz mevsiminde sebzeye olan talebin artmasına karşın, aynı oranda arz olmamasından dolayı fiyatların normalin üzerine çıktığını belirten Sarı, "Sebzelerin fiyatı pazarda iki katına çıktı" dedi. Sarı, Marmara Denizi kıyı bölgesinde yetiştirilen zeytinin bu yıl erkenden kurak kaldığına işaret ederek, "Uzun zamandan beri kış ve yaz mevsimi erken geldi. Sürekli kavurucu sıcaklar olunca, zeytinler erkenden susuz kaldı. Bursa'da yazın az da olsa yağmur yağardı. Ancak son birkaç yıldır o da yok. Kavurucu sıcak nedeniyle zeytinler buruştu" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.