HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

ÇOCUK ve OYUN

06.07.2001 00:00:00
0-3 AYLAR

Etrafa bakış

Bebeğiniz ilk kez sizin kollarınıza bırakıldığında dikkatle size bakıp, yüzünüzü inceleyecektir. Pek çok yeni doğmuş bebek şaşırtıcı ölçüde uyanıktır. Yeni doğmuş bir bebeğe ilk etapta parlak renkler, keskin şekiller ve özellikle insan siması cazip gelir. Bebek en rahat yüzünden 20-25 cm. uzaklıkta tutulan nesnelere dikkatini verebilir. Bu büyük ölçüde ona bakıp, konuşurken doğal olarak koyduğunuz mesafeye denktir. İlk zamanlar onunla konuşmayı, burnuna, çenelerine, el ve ayak parmaklarına dokunmayı ihmal etmeyin. Önceleri bundan sıkılabilirsiniz, fakat özellikle siz ve bebeğiniz birbirinize alıştığınızda ve bebeğiniz daha tepki verir hale geldiğinde peşinden gülümseme ve koklaşma doğal bir şekilde gelecektir. Minik bir bebek bile, gördüğü bir ifadeyi kaşlarını kaldırarak yahut da dilini dışarı çıkararak aksettirebilir.

Görülecek bir şey

İdeal anlamda ilk eğlenceyi bir mobil sağlar. Parlak renklerde oluşmuş rahatça hareket edebilen-kolayca asılabilen hafif bir model seçin veya dönen ve belli bir süre hareket edebilen müzikli bir mobili tercih edin.

Mobillerin bebeğinizin görüş alanında yer alması gerekir veya rahatça seyredilmesi için bebeğinizi yukarı kaldırmanız gerekebilir.

İlk zamanlar mobilleri bebeğinizin görüş mesafesine asabilirsiniz fakat yakınındaki nesnelere eliyle var gücüyle vurmayı başladığı vakit kolay kırılabilir cinsten bir mobilin kaldırılması gerekebilir.

Bununla beraber, bebeğin arabasına veya beşiğinin üzerinde vurabilmesi için objeler asmak yeni bir eğlence fırsatı sunar. Bu yumuşak bir top, bir çıngırak, bir parça renkli karton gibi sıradan bir nesne de olabilir. Bebek eşyaları eliyle kavramaya başlamadan evvel ağzına attığında zararlı olabilecek tüm şeylerin ortadan kaldırılması gerekir. Ama yatağının bir ucundan öbür ucuna vurabileceği, tutabileceği ve ses çıkartabileceği parlak renkte bir dizi obje asabilirsiniz. Yeni doğmuş bebekler, günlerinin büyük bir kısmını beşiklerinde, araba veya yataklarında uzanarak geçirirler. Vakitlerinin büyük bir kısmını uykuya ayırırlarken, bazısı uyanıkken kısa, hareketsiz bir dönem geçirmeyi tercih eder, el hareketlerini izleyerek veya yatak örtülerinin desenlerine bakmak suretiyle kendi kendisini eğlendirir. Bebeğiniz muhtemelen arabasında veya beşiğinde uzun müddet uyanık bir halde yatmaktan hoşnut kalmayacak, huysuzluk çıkarması bile, sizin ilginize gereksinim duyacaktır. Gözlerinize bakıp, yüzünüzü inceleyecek, onunla konuşup şarkı söylemenizle keyiflenecek, yeni yeni gülümseme girişimlerinde bulunacaktır.

Parlak renkte objeler

Çıngırak ve benzeri objelere, özellikle parlak renkte olanlara yeni doğmuş bir bebek dahi ilgi gösterecektir. İlk başta, gözlerinin önünden bir çıngırağı yavaşça geçiriverirseniz, gözleriyle ileriye ve geriye doğru yapılan kısa hareketleri izleyebilir. Nesnelerin dikkat çekici olmaları için ses çıkarıyor olmaları gerekmeyebilir. Bebekler önceleri ellerini yumruk biçiminde sıkarlar, ancak zamanla gevşetirler, bebeğinizin elinin içerisinde bir nesne koyduğunuz takdirde elini ona da kavrayacak bir şekilde kapatacaktır. Fakat henüz kullanım yeteneğine sahip olmadığından, onu vakit kaybetmeden salıverecektir. Bu yaşta nesneleri ona sadece görsel anlamda sunmak daha yerinde olacaktır. İki veya üç aylık olduğunda uzanıp, nesnelere dokunmayı deneyecektir. Bunları el ve göz koordinasyonunun öğrenmesi açısından önemli kilometre taşlarıdır. Bu hemen şimdi denemeye girişeceği bir beceridir, fakat henüz bir şeyi tam anlamıyla kavrayabilmesi için daha vakit vardır. Bebekler doğuştan çok kuvvetli bir yakalama refleksine sahiptirler fakat bu bir süre sonra kaybolur ve bebeğinizin yeniden nesneleri tutmayı öğrenmesi gerekir. Muhtemelen bebeğiniz iki veya üç aylık olduğunda vaktinin çoğunu sallanan beşiğinde oturarak geçirmeye başlar. Bu pozisyonda çevreyi gözlemleyebilir ve üstelik ellerini daha rahat bir biçimde kullanabilir. Artık beşiğin ön tarafına monte edilen oyuncakların tam sırasıdır. Başlangıçta bebeğiniz elleriyle rastgele hareketler yapacak ve oyuncağa vurarak, onu hareket ettirmeyi başaracaktır. Bu onu devam etmesi konusunda teşvik edecektir. Yavaş yavaş daha temkinli hareket edecek ve kendisinin de bir şeyler yapabildiğini görecektir.

Kaynak: Çocuk ve Oyun,

Maggie Jones, Kaknüs Yay.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.