HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Çocuk ve Oyun

14.07.2001 00:00:00
3-12 AYLAR

Oyuna başlama

Araştırmaya yöneliş

Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde, artık kendi başına oturma, emekleme, yürüme veya sürünerek ilerleme gibi henüz kazanmış olduğu becerileri doğuştan getirdiği merak duygusuyla birleştirmeye başlayacaktır. Herşeye ilgi gösterecek ve araştırma maksadıyla bulduklarını ağzına götürmek isteyecektir. O çevresindekileri bebek gözüyle değerlendirip, gözlemlerken, sizin de dokunmasını istemediğiniz veya potansiyel olarak zarar görebileceği nesneleri etraftan kaldırmanız yerinde olur.

Boşaltma

Onun için en zevkli uğraş tutabildiği herhangi bir kutunun içini boşaltmaktır ve bundan sonra ilk işi çıkan şeyleri incelemek olacaktır. Çekmeceleri mutfak dolaplarını, çöp kutularını, paketleri ve oyuncak sepetini bir bir boşaltmaya girişecektir. Genelde her bir nesneyi tek tek inceleyecek, kimi zamansa onları sadece bir yığın halinde seyretmekten hoşlanacaktır.

Bir çekmeceyi boşaltmak onun açısından tam anlamıyla merak uyandırıcıdır. Onun içindeki herşeye göz gezdirecek, onları bir kenara bırakıp, diğerlerine geçmeden evvel nesneleri bir araya getirip birbirine çarparak veya yere atmaya kalkacaktır.

Bu dönemde onu güvenle boşaltıp inceleyebileceği nesneleri koyduğunuz bir dolap gözü ve bir mutfak çekmecesi tahsis edebilirsiniz. Ayrıca elinin altında bulunan kutu ve el çantası benzeri şeyleri karıştırmaya bayılacaktır. Ona eskimiş bir el çantası, ellerini kıstırmayacağı kapaklı mukavva kutular verebilir, içlerine yüzüklü yedek anahtarlıklar, küçük bir cüzdan, eski bir tren zaman çizelgesi veya bir günlük, eski bir pudra, bir parça kağıt, resimli kartpostallar veya parlak resimli tebrik kartları, bir yün yumağı, küçük bir saç fırçası, güvenli küçük bir ayna ve bunun gibi nesneler koyabilirsiniz.

Aralarında sevdiği bir kaç oyuncağı da katabilirsiniz. Merakını tatmin etmek için arasıra içeriği değiştirebilirsiniz.

Ve doldurma

Bebeğiniz yaklaşık bir yaşına geldiğinde, nesneleri kutudan çıkarmanın yanısıra onları yerleştirebildiğini de farkedecektir. İlk zamanlar büyük bir plastik bardağın içerisine bir küpü yerleştirebilmek hoşuna gider, onu içeri koyacak kutuyu eğip, boşaltacak, sonra tekrar tekrar geri koyacaktır. Nesnelerin kaybolup, tekrar gözüküvermesinden müthiş bir keyif alır. Bu arada değişik nesneleri deneyecek ve içine koymak için bazılarının uygun büyüklükte olmadıklarının farkedecektir. Oyun esnasında objelerin yapıları ve şekilleri hakkında önemli ölçüde fikir sahibi olur.

Çocuk ve Oyun, Kaknüs Yay.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.