HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Değişen ne?

14.10.2003 00:00:00
Gündem o kadar yoğun ki yazacak konuyu seçmekte hayli zorlanıyor insan.

Dün Genelkurmay'ın Irak'a asker gönderme konusunda gazetecilere açıklamaları vardı.

Önceki gün iki partinin kongresi... AKP ve MHP kongreleri mutlaka irdelenmesi gereken konular.

Ve iki önemli haber: Hükümet Aydın Doğan'ın POAŞ ihalesinden devlete ödemesi gereken borçları erteledi. Ve Meclis Yolsuzluk Komisyonu'nun Mesut Yılmaz ile ilgili yolsuzluk iddiaları AKP hükümeti tarafından listeden çıkarıldı.

Her biri birbiri ile irtibatlı önemli gündem başlıkları.

MHP kongresinde Bahçeli yeniden delegelerin yüksek oyları ile Genel Başkan seçildi. Böylece MHP delegesini değişimden değil mevcut varlığını korumaktan yana tercihini yaptı.

MHP bu tercihi ile siyasetin etkili bir öznesi değil, arkaik malzemesi olarak kalmayı seçti. Buna "bitkisel hayatı da seçti" diyebiliriz.

AKP kongresinde ise Erdoğan rakipsiz katıldığı seçimde tüm delegelerin oyları ile "tek adamlığını" tescil ettirdi.

AKP kurulurken Erdoğan en önemli farkları olarak lider sultasına son vermek ve parti içi demokrasiyi hakim kılmak iddiasını ortaya atmıştı.

Ancak özellikle tezkere sürecinde tabanın sesini bastırmak için parti içi demokrasiyi askıya alma gereği duymuş ve sözde demokrat tüm Amerikansever güç odakları konu Amerika olduğu için Erdoğan'ı tek muhatap görmeyi sevinçle karşılamıştı.

İktidardan önce Erdoğan'ın kişiliğine ve vizyonuna güvenmeyen kartel medyası yeni süreçte tam aksi bir stratejiyle AKP'ye yaklaşıyor.

Medya karteli, tezkere sürecinde ABD'den değil milletten yana eğilim sergileyen bir çok AKP milletvekilinin bu eğilimini tüm AKP kadrosuna sirayet ettirebileceği korkusuna kapıldı. Bunun için de tüm ümitlerini Erdoğan'a bağladı.

Bir başyazar bunun gerekçesini şöyle izah ediyor: "Biz Tayyip Erdoğan'ın bize takiye yaptığını düşünüyorduk. Ancak on aylık AKP iktidarında Erdoğan'ın kendi tabanına takiye yaptığını anladık."

Hadi ismini de verelim. Aydın Doğan'ın perde gerisinden yönettiği Vatan gazetesinin başyazarı Güngör Mengi diyor bunları.

Gerçekten de AKP'nin iktidar fotoğrafının bu görüntüyü verdiğini taban da fark ediyor.

Geçen yıl İslam'a hakeret eden Berlusconi'nin Erdoğan'ın aile dostu haline gelmesinde, AKP kongresine en çok Yunan politikacıların rağbet etmesine, IMF'ci Derviş'in Erdoğan'ı övmesine, Mesut Yılmaz'ı dahi AB politikasında hükümeti hızlı bulmasına, Yahudi Siyonist Örgütü JINSA'nın AKP milletvekillerini tebrik etmesine anlam veremiyor.

Hele hele, hortumculardan alıp milletimize vereceğiz diyen Başbakan'ın işçiye, memura fırça atıp hortumcu medya patronları ile şirin pozlar vermesine hiç anlam veremiyor.

Erdoğan'ın tek adam ve AKP'nin tek akla emanet edildiği kongre ile aslında Türkiye'nin geleceği de tek adama emanet edilmiş oldu.

Hatası ile sevabı ile tüm sorumluluk Başbakan'ın omuzlarında.

İşte gördünüz Kongre'yi yazmaktan iktidarın Aydın Doğan'a kıyağı bahsine geçemedik.
 
İbrahim Berk / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.