HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Ders kitaplarına yüklü zam geliyor

26.05.2001 00:00:00
Bir süre önce fiyatların belirlenmesi amacıyla düzenlenen toplantıda, Milli Eğitim Bakanlığı'nca önerilen yüzde 41 zam oranına, Yayıncılar Birliği karşı çıktı. Yayıncılar Birliği'nden bir yetkili, "geçen yıl hükümetin enflasyonla mücadele programını desteklemek için yüzde 25 zam yapılması önerisini saygıyla karşıladıklarını" belirterek, bundan dolayı birçok yayınevinin zarar ettiğini söyledi. "Geçen yıl fedakarlık yaptığımıza inanıyoruz" diyen yetkili, bugüne kadar kağıda, akaryakıta, elektriğe zam geldiğini, sigorta primlerinin artırıldığını anlattı. Ekonomik krizden dolayı yayınevlerinin güç durumda kaldığını vurgulayan yetkili, aradaki farkın kapatılması için zam konusunda en azından enflasyon oranının altına inilmemesini istediklerini belirtti.

Yetkili, yüzde 41 zam yapılması halinde "kitap basamaz duruma geleceklerini" savundu. Yetkili, özel sektörün bastığı ders kitaplarının fiyatlarının Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenmesine karşı oldukları görüşünü de dile getirerek, "Türkiye'de hiçbir malın fiyatını hükümet belirlemiyor. Serbest piyasa ekonomisi diyoruz ama bizim bastığımız kitapların fiyatını Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ancak kendi ürettiği kitapların fiyatlarını tespit edebilir.Biz, kendi ürettiğimiz kitabın fiyatını kendimiz belirlemeliyiz" diyekonuştu. Öte yandan, ders kitaplarının ücretleriyle ilgili yeniden bir toplantı yapılabileceği bildirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.