HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 AĞUSTOS 2021, PAZARTESİ

Derviş'ten "istifa" şantajı

16.05.2001 00:00:00
Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Derviş, 'Reformlar yapılmazsa, istifa ederim' diyerek, bir kez daha IMF ve Dünya Bankası'nın adamı olduğunu ortaya koydu!

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) sağlayacağı 8 milyar dolarlık krediye karşılık, gereken yapısal reformların gerçekleştirilememesi durumunda istifa edeceğini açıkladı.

Derviş, dünyanın önde gelen ekonomi gazetelerinden İngiliz Financial Times'in sorularını cevapladı. Devlet Bakanı Derviş, Financial Times'ın 3 partili koalisyonun reformlar konusunda çıkmaza girmesi karşısında ne yapacağı şeklindeki sorusuna, "istifa ederim" diye cevap verdi. Devlet Bakanı Derviş, Türk ekonomisinin son 2 yıl içerisinde 3 kez krizle karşı karşıya kalması nedeniyle ulusalararası topluluğun yardım sağlamakta çekingen davrandığını ve tekrarlanmayacağını vurguladı.

Programın başarı şansı bulunuyor!

Bakan Derviş, Türkiye'ye, bu dönemde sağlanan dış yardımın öneminin, Türkiye'deki herkes tarafından yeterince anlaşılamadığını da belirtti. "Yıl sonuna kadar gayri safi milli hasılanın yüzde 80'ine yaklaşması beklenen kamu borçlarının ödenmemesi ya da enflasyona karşı mücadeleyi bırakmak tek alternatif olacaktır" diyen Kemal Derviş, "programın başarı şansının bulunduğunu" belirtti.

Derviş, halkın verdiği destek sayesinde yeni ekonomik programın başarı şansının yüksek olduğunu, bu program dolayısıyla da yolsuzlukla mücadelede önemli adımlar atılacağını iddia etti.

Ecevit: Derviş'i istifa ettirmeyeceğiz

Başbakan Bülent Ecevit, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in Financial Times'a verdiği demeçte, reformlar gerçekleşmediği takdirde istifa edeceğini açıklaması üzerine, "Öyle bir ihtimal görünmüyor. Meclis çok hızlı çalışıyor. Endişeye gerek yok. Zaten Derviş, bu cevabı bir soru üzerine vermiş" diye konuştu. Başbakan Ecevit, böylece hükümetin Derviş'in bir dediğini iki etmeyeceğini ima etti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.