HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 16 HAZİRAN 2021, ÇARŞAMBA

Dünya piyasaları ve Türkiye borsasında son durum

17.09.2001 00:00:00
ABD'ye yapılan terörist saldırıyla beraber Avrupa borsaları şok düşüşler yaşarken, döviz büyük ölçüde değer kaybetti. Dolar, uluslararası piyasalarda Euro karşısında son altı ayın en düşük değer olan 92.48 sente indi.

Türkiye'de ise bu durumun tam tersi yaşanıyor. Serbest piyasada 1.492.000 liradan satılmaya devam ediyor. Türk Lira'sını koruma seferberliğinin devreye konmuş olmasına ve ABD'de yaşanan son saldırıya rağmen, Türkiye'de doların değer kaybetmediğini görüyoruz. Türk Lirasına talebi arttırmak için alınan bütün tedbirlere rağmen yine dolara olan rağbet devam etmektedir.

Öte yandan saldırıyla beraber, Avrupa'nın dev şirketlerinden British Airway, Nokia, Damler Chrysler'ın hisselerinde büyük düşüşler yaşandı. İngiltere, Fransa ve Almanya'daki borsalarda kayıplar % 12'yi aştı. Şu anda dünyanın gözü Woll Street'e yönelmiş durumda.

ABD'nin, uğradığı saldırının ardından, misilleme hazırlıkları içinde olduğu bir dönemde özellikle Avrupa borsaları ve dünya piyasalarında genel görüntü bu şekildedir.

IMKB'da bu durumdan nasibini aldı. Haftalık kayıp 17.55 oldu. Borsalardaki hareketliliği önümüzdeki günlerde yaşanacak sıcak gelişmeler belirleyecek.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.