HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

Dünyanın en büyük mağarasını arıyorlar

03.08.2001 00:00:00
Türk, Rus ve Ukraynalı bilim adamlarından oluşan bir grup bilim adamı, dünyanın en büyük mağarasını bulmak için Niğde'nin Çamardı İlçesi yakınındaki Aladağlar'ın Yedigöller mevkiinde çalışmalara başladı.

Başbakanlık Maden Tetkik ve Araştırma (MTA) Genel Müdürlüğü Karst ve Mağara Araştırmalar Kamp Şefi Emrullah Özel, MTA, Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü, Ukrayna Bilimler Akademisi ve Cavex arasında yapılan anlaşma kapsamında, Niğde-Çamardı, Kapuzbaşı kaynakları-Yahyalı-Kayseri, Karanfil Dağı-Pozantı- Adana arasında kalan bölgede, karst (eriyebilen kayaçlar) ve derin mağara sistemlerinin incelenmesine yönelik proje hazırlandığını kaydetti.

Özel, araştırmalara, aralarında 1700 metre derinlikteki dünyanın en büyük mağarasını bulan jeomorfolok Dr. Alexander Klimchouk ve Alexei Artchakov'un da bulunduğu 40 bilim adamının katıldığını bildirdi. Özel, ekibin proje kapsamında bölgenin karstik gelişimi ve bunun özellikle derin mağara sistemleri üzerindeki etkileri, yüzey ve mağara araştırmalarının yanı sıra mağaraların kullanım alanlarına yönelik incelemeler yapacağını kaydetti.

Emrullah Özel, ekibin, doğa sporları açısından önemli bir potansiyele sahip olan Aladağlar bölgesinin sportif mağaracılık yönü üzerinde de ortak çalışma yapacağını söyledi.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.