HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Ebû Midyen Mağribi

24.06.2001 00:00:00
Kuzey Afrika'da yetişen büyük velilerden ve Maliki mezhebi fıkıh alimlerinden. On ikinci asırda yaşadı. İsmi, Şuayb bin Hasan (Hüseyin veya Sinan) olup, künyesi Ebû Midyen'dir. Mağribi nisbesiyle ve Şeyhu'l-Meşayih lakabıyla meşhur olmuştur. Bugün İspanya'da bulunan Sevilla (İşbiliyye) şehri civarındaki Katniyon kasabasında doğdu. Doğum tarihi bilinmemektedir. 1197 (H.594) senesinde Cezayir şehirlerinden Tlemsan yakınındaki Ribatu'l-Ubbad kasabasında doğdu. Kabri orada olup ziyaret edilmektedir. Vefatı için 1184 (H. 580) ile 1193 (H. 590) ve başka tarihleri bildiren kaynaklar da vardır.

Küçük yaştan itibaren zarûri olan temel iman ve ibadet bilgilerini öğrenen ve Kur'an-ı Kerim'i ezberleyen Ebû Midyen Mağribi, dokumacılık sanatını öğrendi. Bir müddet bu sanat ile meşgul oldu. Fakat ilme ve alimlere karşı aşırı sevgisinden, bu yola girmeyi arzu eti. Fakir bir aileye mensûb olması sebebiyle bazı maddi engellerle karşılaştı. Fakat ilim yolunda hiç bir engeli dinlemeyen ve memleketini terk eden Ebû Midyen, adlarını ve şöhretlerini duyduğu müderrislerden ilim öğrenmek üzere Fas'a gitti. Murabıtlar Hanedanının sonunda veya Muhavidler Hanedanının ilk zamanlarında Fas'a giden Ebû Midyen Mağribi, buranın ileri gelen alimlerinden akli ve nakli ilimleri tahsil etti.

İlim öğrenmeye başladığı zamanlarda başından geçen hadiseleri şöyle anlattı:

"Talebeliğimin ilk günlerinde Fas haricinde rahatça ibadet edebileceğim boş bir yer bulmak için ayrıldım. Orada yerleştim. Bir ceylan gelip bana sığındı. Onunla yakınlık kurdum. Ayrıca, Fas'a bitişik bir köyün köpekleri de etrafımda dolaşıp beni korurlardı. Artık orada ikamet ediyordum. Bir gün Fas'ta, Endülüs'ten tanıdığım bir kimse ile karşılaştım. Onun yardıma ihtiyacı vardı. İmdadına yetişmek icab ettiğini düşünerek, elbisemi on dirheme sattım. Parayı o kimseye vermek üzere gittiğimde, kendisini bulamadım. Yolumun üzerinde bulunan köyden geçerken, her zaman etrafımda dolanıp beni korumak isteyen köpekler, bu defa bana saldırdılar. Geçmeme izin vermiyorlardı. Zorlukla kurtulup, yalnız kaldığım yere ulaştım.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.