HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Ebû Süleyman Darani

22.05.2001 00:00:00
Ebu Süleyman Darani'nin talebesi Ahmed bin Ebu'l-Havari şöyle anlatıyor: Bir sene hocam ile beraber hacca gidiyorduk. Yolda su tulumunu düşürmüşüm. Suya ihtiyacımız oldu. Susuz kaldık. Hocama; "Efendim su tulumunu kaybettim" dedim. Ellerini açıp şöyle dua etti: "Ey gaybları bilen ve sahiblerine iade eden, dalalette onları hidayete erdiren Allah'ım! Kaybettiğimiz şeyi bizlere iade eyle." Duasını bitirir bitirmez bir kimsenin; "Bu su tulumunu kaybeden kimdir?" diye seslendiğini duyduk. Tulumumuzu alıp yolumuza devam ettik.

Ebu Süleyman Darani hazretleri Mekke-i Mükerremeye giderek hac ibadetini yerine getirdikten sonra Medine-i Münevvereye gidip Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret etti. Mübarek beldelerde pek çok alim ve veli ile görüşüp sohbetlerde bulundu. Memleketine döndükten sonra 820 (H. 205) senesinde vefat etti. Daran köyüne defnedildi. Kabri sevenleri tarafından ziyaret edilmektedir.

Salih zatlardan birisi bir gece rüyasında Hazret-i Süleyman Darani'yi nurdan kanatlarla uçuyor gördü. "Hayırdır inşaallah! Bu ne haldir?" dedi. Ebu Süleyman Darani rahmetullahi aleyh; "Şimdi ceza evinden kurtuldum, serbest oldum" buyurdu. Rüyayı gören zat sabah uyandığında, Hazret-i Ebu Süleyman Darani'yi ziyaret gitti, vefat ettiğini öğrenince rüyasının yorumunu anladı.

Vefatından sonra kendisini rüyada görüp; "Allah-ü Teala size nasıl muamele eyledi?" dediklerinde, "Rahmet ve inayetle fakat, insanlar tarafından parmakla gösterilmem bana çok zarar verdi" buyurdu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.