HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Ege'de Yunan yan çiziyor

14.07.2001 00:00:00
Atina'da yayımlanan To Vima gazetesi, Yunanistan'ın, önceki gün Brüksel'de yapılan Ege'de güven artırıcı önlemler konulu görüşmelerde, "sürecin devamını sağlamak amacıyla" yeni öneriler sunduğunu yazdı.

Ankara'nın bugüne kadar görüşmelerde sunduğu önerilerin hiçbir Yunan hükümeti tarafından kabul edilemeyeceğini savunan hükümet yanlısı gazetenin haberinde, Atina'nın, görüşmelerin bu noktada sona ermesi kaygısıyla 12 öneri götürdüğü belirtildi.

Önerilerin büyük çoğunluğunun, iki ülke harp okulları arasındaki işbirliği konulu detaylar ve Ege'de moratoryumun uzatılmasına ilişkin olduğu kaydedilen haberde, "Bunlar askeri ve siyasi açıdan önemli öneriler değil, ama iki ülke arasındaki yakınlaşmanın ve görüşme sürecinin sürdürülmesi ve canlandırılması açısından yeterli" yorumu yapıldı.

Görüşmelere Türkiye adına katılan NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Onur Öymen'in Yunan önerilerini değerlendirmek için süre istediği kaydedilen haberde, "Ağustos ayında NATO tatilde. Bu durumda görüşmelere Eylül ayında devam edilecek" denildi.

Piri Reis

Bu arada gazetenin bir başka haberinde, araştırma gemisi Piri Reis'in Fethiye'den Türkiye'nin güneyine gittiği belirtilerek, Türk karasuları içinde seyreden gemiyi Yunan Deniz Kuvvetleri'nin uzaktan

izlediği kaydedildi.

Haberde, Piri Reis'in "ilk başta açıklandığı gibi bilimsel araştırmalara girişmemesi ve limandan limana seyretmesinin ardında ne olduğunun bilinmediği de" iddia edildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.