HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Elazığ'da deprem!

18.10.2005 00:00:00
SON HABER Dün Tüürkiye'nin gündemine oturan Ege'den sonra Elazığ'da da 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nden alınan bilgiye göre, saat 10.17'de, merkez üssü Hıdırbaba Köyü olan 4.2 büyüklüğünde hafif şiddette deprem meydana geldi. Sarsıntı, Elazığ ve Tunceli'den de hissedildi.

   Elazığ Vali Yardımcısı Kadir Balaban, merkez üssü Hıdırbaba Köyü olan 4.2 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre can ve mal kaybı olmadığını bildirdi. Balaban, yaptığı açıklamada, depremin ardından bölgede kontrol çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Depremin hafif şiddette olduğunu ifade eden Balaban, "Merkez üssüHıdırbaba Köyü olan 4.2 şiddetindeki depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Zaten çok şiddetli bir deprem değil. Allah büyüğünden saklasın" dedi. Fırat Üniversitesi (FÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Feyzi Bingöl de yaptığı açıklamada, bölgede son birkaç yıl içinde yaklaşık aynı şiddette depremler meydana geldiğini hatırlattı.

Söz konusu depremin Doğu Anadolu Fay Hattı ile ilgisi olmadığını kaydeden Bingöl, "Bunlar yerel depremler. Doğu Anadolu Fay Hattı ile ilgileri yok. Bölgedeki küçük kırıklara bağlı olarak gelişen depremler. Bu depremlerin herhangi bir büyük depremi tetiklemesi söz konusu değil" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.