HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Enerjide sıkıntılı süreç

20.08.2001 00:00:00
Enerjive Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, Türkiye'de enerji sektörünü askıda bırakmanın mümkün olmadığını söyledi.

Bölgedeki incelemelerini tamamlayan Bakan Çakan, Zonguldak'ta basınla sohbet toplantısı düzenledi. Çakan, toplantıda yaptığı konuşmada, bakanlık görevine başladığı günden itibaren karar verilmesini bekleyen konularının başında 29 yap-işlet-devret, 8 adet termik santralın işletme haklarının devredilmesi ve dağıtım işletme haklarıyla ilgili projelerin olduğunu söyledi.

Devredilsin mi, devredilmesin mi?

Enerji sektörünü askıda bırakmanın mümkün olmadığını vurgulayan Çakan, şunları söyledi:

"Eğer biz bu problemi yarın termik santralın işletme hakkı devrini, 29 yap-işlet-devret projesini ve dağıtım işletme hakları projesini askıda bırakırsak, özelleştirilecek mi özelleştirilmeyecek mi bu işlerin neticesi ne olacak düşüncesiyle yapmamız gereken yatırımları yapamamanın ileride çok büyük sıkıntısı olacaktır.

İşletme hakkı devredilecek Yatağan, Yeniköy, Kemerköy, Tunçbilek, Kangal, Aliağa, Seyitömer, Afşin, Elbistan ve Çatalağzı termik santralların işletme hakkı ile ilgili devredelim mi devretmeyelim mi, ama kesin bir yargıya varmak lazım. Bu santralların rehabilitasyonu eğer devredemezsek biz yapalım. Aksi takdirde 27 bin megavat bizim kurulu gücümüz var ve 2000 yılında 127-128 milyar kilovatsaat enerji tüketimi söz konusu. Şu anda geçen yıl hidroelektrik santrallardan aldığımız 31,5 milyar kilovatsaate karşılık 19,5 milyar kilovatsaat enerji üretebileceğimizi zannediyorum.

Hidroelektrik santrallarden 12 milyar kilovatsaat eksi üretim yapacağımıza, ülkemiz bu yıl eksi 2 olmasına rağmen yedek gücümüz olmayıp ve termik santrallarının bakımının yapamadığımız takdirde Türkiye'de kısa sürede enerji kısıtlamasına gidebiliriz. Şu anda enerji kısıtlaması söz konusu değil. Termik santrallarını tam kapasiteye yakın biçimde çalıştırma mücadelesini geldiğim günden itibaren veriyorum."

Kısıntı olacak mı?

"3-5 saat enerji kısıtlamasına gidelim dediğimiz zaman, ülkemizde ekonomiyi çökertiriz. Mutlaka Türkiye'de yedek gücü elde tutmak mecburiyetindeyiz" diyen Çakan, enerjinin, Türkiye'nin en temel taşı olduğunu vurguladı.

Santralların devri

Çakan, termik santrallarının işletme hakkının devredildiği zaman 1 milyar 75 milyon dolar Hazine'ye para yatacağını belirterek, "Devretmediğimiz takdirde bu santrallarının rehabilitasyonu ile ilgili 1.2 milyar dolar yatırım yapılmak mecburiyeti var. Aksi takdirde ekonomik ömrünü tamamen doldurmuş santrallarımıza yeni yatırım yapmazsak şu anda aldığımız üretimi almamız mümkün değil" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.