HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Erdoğan: Irak'a asker göndermeye çok arzulu değiliz

19.10.2003 00:00:00
İspanya'nın doğusundaki Mallorca adasında düzenlenen Formentor Forumu'nun son gününde basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, ABD'nin Irak'ta savaşta gösterdiği başarıyı daha sonra gösteremediğini kaydederek, "Enerji, su, gıda, ilaç ve asayiş konusunda, Irak'ta sorunlar yaşanmaktadır. Geleceği meçhul bir Irak vardır'' diye konuştu.

ABD'nin talebi üzerine, Türk hükümetinin, Irak'a asker gönderme konusunda, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında Milli Güvenlik Konseyi'ne ve Genelkurmay Başkanlığı'na danışarak karar aldığını ve kararın TBMM'de kabul edildiğini anımsatan Erdoğan, daha sonra şunları söyledi:

"Türkiye olarak Irak halkının mutluluğu için ne yapılması gerekiyorsa, onu yapmak istiyoruz. Irak'ın demokratik ve hukuk devletleri arasına girmesini istiyoruz. Irak'ta şu anda olduğu gibi polisiye vakaların içinde yer almamız gibi bir şey söz konusu olamaz. Irak, dün de, bugün de, yarın da, hep komşumuzdur, olumsuzluklara mahal verecek herhangi bir girişimimiz olmayacaktır. Irak halkının talebi bizim için çok önemli. Irak'ta sadece Türk değil, diğer yabancı askerler için de olumlu olumsuz yaklaşım gösterenler var. Şunu da söyleyeyim: Biz Irak'a asker göndereceğiz diye çok da arzulu değiliz. ABD'nin talebi oldu, onu değerlendiriyoruz.'' Başbakan Erdoğan, BM Güvenlik Konseyi'nde alınan son kararı değerlendirirken, Türkiye ile ABD arasında devam eden müzakerelerde Güvenlik Konseyi'nin kararından sonraki gelişmelerin de önemli rol oynayacağını ifade etti.

"Sizce ABD ile Türkiye arasındaki görüşmeler neden bu kadar uzadı, ABD'de düşünce değişikliği olabilir mi?'' sorusu üzerine Erdoğan, "Bunu bilemem, ama BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı kararı ABD beklemiş olabilir. ABD'nin talebi bizim için önem arz ediyor. Irak'ta istikrarın güçlenmesine destek vermek ve Irak halkının mutluluğuna katkıda bulunmak istiyoruz. Ama Irak halkı 'Kimseyi istemiyoruz' diyorsa, yapacak bir şey kalmaz. BM kararı sonrasında ne olacağına bir bakalım. İstenirse gideriz, istenmezse gitmeyiz. Olmazsa olmaz kararımız yoktur. Türk askerinin Irak halkının lojistik, altyapı ve asayişine yardımcı olmak için gideceğini ifade ettik. Gittiği her yerde bu başarıları sergileyen bir ordumuz var. Dünyanın 26 ayrı ülkesinde askerlerimiz barış gücü olarak başarıyla kendilerini temsil ediyorlar'' dedi.

Kıbrıs'ta muhalefete güveniyor

Başbakan Erdoğan, Kıbrıs konusuyla ilgili bir soru üzerine de, "Aralık seçiminden sonra daha farklı bir bakış, gelişme olabilir. Hangi yönetim gelecek, bunu bilemem. Böyle bir derdim ve teşebbüsüm yok. İsteğimiz demokratik bir seçimle işbaşına gelecek yönetimin KKTC halkı için adımlar atılmasında öncü olmasıdır'' dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.