HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Etibank yargı önünde

30.08.2001 00:00:00
Aralarında Dinç Bilgin'in de bulunduğu sanıklar; çete oluşturmak, bankalar yasasına muhalefet ve sahte evrak düzenlemekle suçlanıyor. Bankanın eski sahibi Dinç Bilgin, eski bakan ve işadamı Cavit Çağlar ile oğullarının da aralarında bulunduğu 18 sanığın, 3.5 ile 33 yıl arasında çeşitli ağır hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devrinden önce Etibank A.Ş.'yi çeşitli yöntemlerle 480 trilyon 12 milyar lira zarara uğrattıkları belirtilen bankanın eski sahibi Dinç Bilgin, eski bakan ve işadamı Cavit Çağlar ile oğullarının da aralarında bulunduğu 18 sanık hakkında açılan davanın ilk duruşması dün başladı.

Bu dava kapsamında Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Dinç Bilgin, Cavit Çağlar ve Mehmet Nail Keçili ile "Sümerbank Davası"nda tutuklu olan bu davanın tutuksuz sanığı Murat Yüksel, "Akrep" olarak bilinen zırhlı araçla saat 11.00'de Beşiktaş'ta bulunan İstanbul DGM'ye getirildiler.

Sloganlı karşılama

Sanıkların araçtan çıkartılmaları sırasında DGM bahçesi dışında bekleyen bir grup, "Cavit baba, Bursa seninle gurur duyuyor" ve "İşsizler dışarıda..." şeklinde sloganlar attı ve alkış tuttu. Sanıkların sıkı güvenlik önlemleri altında binaya alınmasından sonra saat 11.20'de de İstanbul 6 No'lu DGM'deki davanın ilk duruşması başladı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Dinç Bilgin, Cavit Çağlar ve Mehmet Nail Keçili ile tutuksuz sanıklar Önay Şevket Bilgin, Mustafa Çağlar, İsmail Hakkı Karakaya, Mustafa Dinçer, Ferhat Mengiloğlu, Murat Yüksel, Ayşe Hande Güven, Yalçın Ayaydın, Türker İnanoğlu, Yasin Kadri Ekinci, Nevzat Ak, Aziz Başkurt Okaygün, Hakkı Cengiz Kırgül ve Ali Cüney Ortan katıldı. Davanın tutuksuz sanığı Ziya Koşay ise duruşmaya gelmedi.

Suç örgütü iddiası

İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Ercan Cengiz tarafından hazırlanan 64 sayfalık dava iddianamesinde, Etibank A.Ş. ile ilgili yapılan tespitler sonucu, tasarruf sahiplerinin Etibank'a yatırdıkları mevduatlar ile banka kaynaklarından yabancı bankalara yapılan depoların, bankanın hakim hissedarları Dinç Bilgin ve Cavit Çağlar tarafından oluşturulan suç örgütü aracılığıyla dolaylı yollar, üçüncü şahıslar veya bunlara ait paravan firmalar aracılığıyla kendi hesaplarına aktarıldığı, sonuçta banka kaynaklarının mevduat sahiplerinin aleyhine ve banka hakim hissedarları lehine yasal olmayan bir şekilde kullanıldığı belirtildi.

480 Trilyon zarar

"Back to back", üçüncü şahıslar veya bunlara ait firmalar ile paravan firmalara kullandırılan ve "inançlı" krediler hakkında detaylı bilgiler verilen iddianamede, daha sonra şöyle denildi: "Bilgin ve Çağlar gruplarının ortak yönetiminde yaklaşık 9 ay ve Bilgin Grubu'nun yönetiminde de yaklaşık 1 yıl 10 ay kalan Etibank A.Ş, açıklanan ilişkiler ve usullerle 2 Mart 1999 ile 27 Ekim 2000 tarihleri arasında, 27 Ekim 2000 tarihi itibariyle 697 milyon 750 bin dolar (480 trilyon 12 milyar TL) zarara uğratılmış, bankadan bu kadar menfaat elde edilmiştir. Hileli yöntemlerle satın alınan bankanın içi tamamen boşaltılmış ve banka, normal bankacılık faaliyetlerini yapamaz duruma düştüğünde sözü edilen tarihte Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmiş, böylece bankanın uğradığı zarar Türk vergi mükellefinin üzerine yıkılmıştır."

Sanıklar çete oluşturmak, bankalar yasasına muhalefet ve sahte evrak düzenlemekle suçlanıyor. Dava iddianamesinde sanıklar hakkında 17 yıl 6 ay ve 33 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezaları isteniyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.