HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Fatih ve Beyazıt camileri onarılıyor

14.07.2001 00:00:00
Vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, depremde hasar gören Beyazıt ve Fatih Camilerini gezerek, "Bunlar yıkılırsa biz hükümet olarak altında kalırız. Ben bu vebali Keçeciler olarak taşıyamam. Bunlar için gerekli kaynağı buluruz" dedi. Keçeciler, ANAP İstanbul Milletvekili Bülent Akarcalı, Vakıflar Genel Müdürü Nurettin Yardımcı ve İstanbul Müftüsü Necati Tayyar Taş ile gezdiği Beyazıt Camii'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, caminin onarımı için 550 milyar lira bütçe ayrıldığını söyledi. Kubbenin tamamen onarılarak restore edileceğini belirten Keçeciler, buradaki onarımın yıl sonuna kadar biteceğini kaydetti. Hasarlı camileri en şiddetli depreme karşı dayanıklı hale getireceklerini vurgulayan Keçeciler, "Bunlar yıkılırsa biz hükümet olarak altında kalırız. Ben bu vebali Keçeciler olarak taşıyamam. Bunlar için gerekli kaynağı buluruz" dedi.

Fatih Camii için 1 trilyon

Keçeciler, depremden sonra büyük çatlaklar ve yarıkların yanı sıra demir kayması olan Fatih Camii'nin dış onarımının Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığını, zemin çalışmalarının ise İTÜ'nün vereceği rapordan sonra yapılacağını söyledi.

Fatih Camii'nin onarımı için 1 trilyon lira ödenek ayrılmasına karar verildiğini kaydeden Keçeciler, depremde hasar gören bütün camilerin, depreme dayanıklı hale getirilmesi için Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bütün imkanlarının seferber edileceğini kaydetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.