HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 27 EKİM 2021, ÇARŞAMBA

FETÖ'nün planları ayaklarına dolandı

Türkiye'ye uzun yıllardır ağır bedeller ödeten dış destekli Fethullahçı çetenin 15 Temmuz'da sahneye koyduğu hain planlar ayaklarına dolandı. Hainler kanlı planı milletin iradesine tosladı. Bu alçak plan farklı kesimlerin kenetlenmesine ve Türkiye'nin ihtiyacı olan milli birlik ve beraberlik görüntüsünün ortaya çıkmasına vesile oldu.
25.07.2016 00:00:00
HABER MERKEZİ

Dış destekli Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde hedeflerden biri de Türkiye'yi bir daha geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde iç savaşa sokmaktı. Yapılan değerlendirmelere göre FETÖ çetesi alçak planlarındaki hedeflerine ulaşsaydı, Türkiye'yi tam bir cehenneme çevirecekti.

Örgüt mensubu olmayan kişiler, kurumlar, sendikalar, siyasi partiler, medya kuruluşları vs. tam bir baskı altına alınacak ve Türkiye Ergenekon ve Balyoz kumpasları döneminde olduğundan kat kat fazla bir gözaltı ve hukuksuzluk girdabına sokulacaktı.

FETÖ ve onu darbeye hazırlayanların en alçak hesaplarından biri de tıpkı Mısır'da, Suriye'de ve Libya'da olduğu gibi Türkiye'yi iç savaşa sürüklemek ve ABD ? İsrail ikilisinin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamındaki hedeflerinin Türkiye ayağını gerçekleştirmekti.

Sinsi plana göre asker ile asker, asker ile polis ve nihayetinde ordu ile millet karşı karşıya gelecek ve Türkiye Haçlı-Siyonist ittifakın işgaline hazır hale getirilecekti. Alevi- Sünni çatışması, Kürt-Türk çatışması gibi toplumun farklı kesimlerini birbirine kırdırmak da alçak plan dahilindeydi.
Hain planları ters tepti
15 Temmuz gecesi harekete geçen FETÖ militanları milletin tankını, helikopterini, savaş uçağını yine millete karşı kullandı. Halkın üzerine ateş açan, TBMM'yi ve Ankara'nın kritik noktalarını bombalayan FETÖ militanları, iç savaşın fitilini ateşlemek istedi. Ancak alçak plan Türk milletinin ferasetine takıldı. Parti ayrımı yapmadan ellerine aldıkları Türk bayraklarıyla meydanlara koşan millet, hainlerin Ortadoğu'da defalarca uyguladıkları ve başarılı oldukları kardeşi kardeşe kırdırma planını bozdu.
Alçak kalkışmaları milli iradeye takılan FETÖ'cüleri devletin tüm kademelerinden temizlemek için daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir temizlik harekâtı başlatıldı. TSK'dan Emniyete, Milli Eğitim'den Yargı'ya kadar birçok alanda devlete sızan paralel çetenin militanları açığa alındı. Bu durumun ilan edilen OHAL ile devam etmesi ve hukuksuz uygulamalarla kendilerinden olmayanların canını yakan FETÖ militanlarının tüm devlet ve özel kurumlardan temizlenmesi bekleniyor.
Toplumda birlik ruhu oluştu
Türkiye, 15 Temmuz darbe girişiminden ağır yara alarak çıktı. 300'e yakın şehit verildi, ülke büyük bir travmanın içine sokuldu. Ancak bu karanlık tablo beraberinde bir umut ışığı da getirdi. Türkiye daha önce hiç tanık olmadığı ölçüde kenetlendi, birlik ve beraberlik görüntüsü vermeye başladı. Örneğin iktidar ile muhalefet arasında sık sık yaşanan ve ülkeye hiçbir faydası olmayan kuru polemikler sona erdi. Polemiklerin yerini demokrasiyi koruma ortak paydasında birlik beraberlik aldı. Ana muhalefet partisi CHP'nin Taksim mitingine iktidar partisi de destek verdi. Mitingde konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 10 maddelik Taksim manifestosu yayınladı. Bu manifesto meydanı dolduran AKP'lilerden de destek aldı.
Beştepe'de kritik zirve
FETÖ çetesinin 15 Temmuz kalkışması devletin kademesinde de birlik ve beraberlik görüntüsü ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanı olmasından bu yana ilk kez MHP lideri Devlet Bahçeli ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı külliyesinde kabul etti. Oluşan uzlaşma ortamına katkı sağlayan Bahçeli ve Kılıçdaroğlu ilk kez Beştepe'ye giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ortaya çıkan yeni durumu değerlendirdi. Tarihi Beştepe buluşmasına Başbakan Binali Yıldırım da katıldı.
Millet Mehmetçiğe sahip çıktı
15 Temmuz darbe girişimi gerçekleştirenlerin hedeflerinden biri de Ordu ile milleti karşı karşıya getirmekti. FETÖ'nün bu sinsi planı da tutmadı. Oyunu gören millet, Türkiye'nin dört bir yanında Mehmetçiğe sahip çıktı.
Bu anlamda Bitlis'in Tatvan ilçesinde de son derece anlamlı bir gelişme yaşandı. Göreve giden askeri konvoyun ilçe merkezinden geçişi sırasında yola set kuran vatandaşlar, "En büyük asker, bizim asker", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları attı. Askeri konvoyun geçişi sırasında Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) sevgi gösterisinde bulunan vatandaşlar, adeta askerleri bağrına bastı. Her akşam polis araçlarının geçişinde gösterdikleri sevgiyi bu akşam da askerlere gösteren vatandaşlar, "Vatan haini olmayan tüm kuvvetler bizim canımızdır" ifadelerini kullandı.
Terörist başı Gülen ABD'ye güveniyor
Türkiye, FETÖ lideri Fethullah Gülen'in ABD'den iadesi için girişimlerini de sürdürüyor. Bu kapsamda ABD makamlarına gereken dosyaları sunan hükümet, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı görüşmeler yapmak üzere ABD'ye gönderiyor. ABD ise terörist başı Gülen'i iadeye yanaşmıyor.

Ortaya çıkan açık tabloya rağmen Türkiye'den belge isteyen ABD, Gülen'e sahip çıkıyor. Darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz günü İstanbul'da bir toplantı yaptığı ortaya çıkan eski CIA Danışmanı Henri Barkey, Fethullah Gülen'in iade davasının en az 2 yıl süreceğini ve güçlü kanıtlar sunulması gerektiğini söyledi. Terörist Fethullah Gülen de Pensilvanya'da tutulduğu çiftlikte yaptığı açıklamada ABD'nin kendisini Türkiye'ye iade etmeyeceğini söylemişti.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

25.07.2015, 25.07.2014, 25.07.2013, 25.07.2012, 25.07.2011, 25.07.2010, 25.07.2009, 25.07.2008, 25.07.2007, 25.07.2006, 25.07.2005, 25.07.2004, 25.07.2003, 25.07.2002, 25.07.2001, 25.07.2000, 25.07.1999, 25.07.1998, 25.07.1997


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.