HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Geç oldu temiz oldu

29.06.2001 00:00:00
ABD'li ünlü yazar Mark Twain'in öyküsü, ilginç maceralar yaşayarak nihayet yayımlandı. Hikayenin başından geçenler, Amerikalı mizah ustasına yaraşır derecede akılalmaz. Yazarın "A Murder, a Mystery and a Marriage" isimli öyküsünün önce sonu yazılmamış, ardından kaybolmuş sonra da unutulmuştu.

"A Murder, a Mystery and a Marriage" isimli öykü, 126 yıl önce Atlantic Monthly isimli edebiyat dergisine bir yarışma için göndermişti. Edebiyat yarışmasına göre, katılanlar öykünün sonunu kendilerine göre tamamlayacaklardı. Mark Twain'in kendisi de hikayesine bir son yazmış ve derginin çalışanlarının da bu sona katkıda bulunarak hikayenin böyle yayınlanmasını istemişti. Ancak 1876 yılının Atlantic Monthly dergisinde çalışan hiç kimse Twain'in isteğini yerine getirmedi.

Sonra hikayenin Twain'in de yazdığı sonla birlikte kaybolduğu ortaya çıktı. Talihsiz öykü, 1930 yılında ortaya çıktı, ancak ne yarışmacıların yazdığı sonla ne de Twain'in önerdiği biçimde yayınlanmadı. Şu andaki Atlantic dergisinin editörlerinden Michael Kelly, yayınladıkları hikaye için: "Geç oldu ama hiç olmamasından iyidir" dedi. Derginin hikayeyi, 1876 yılında ödedikleri paradan çok daha fazlasına satın aldıkları da ortaya çıktı.

Nihayet yüzyıldan fazla bir süre sonra, "A Murder, a Mystery and a Marriage" isimli öykü, Mark Twain'in yazdığı sonla yayınlandı.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.