HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Gençler uyuşturucunun pençesinde

01.09.2001 00:00:00
Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alkol Madde Araştırma ve Tedavi Merkezi (AMATEM) Klinik Şefi Doç. Dr. Duran Çakmak, uyuşturucu madde kullanımının en çok genç yaşlarda görüldüğünü söyledi.

Doç. Dr. Çakmak, bağımlılık yapan maddelerin başlıcalarının morfin, esrar, kokain, eroin olduğunu belirtti.

Uyuşturucu madde kullanımının en çok genç yaşlarda, merak, arkadaş tarafından kabul görme isteği, arkadaş baskısı, kendini kanıtlama fikri, sorunlarla başa çıkma düşüncesi gibi etkenlerle başladığına dikkati çeken Doç. Dr. Çakmak, risk altındaki ergenlerin özelliklerini; ani tepkiler veren, herşeyi reddeden, çabuk heyecanlanan, içe dönük, itaatkar, saldırgan ya da asi davranışları olanlar şeklinde sıraladı.

Uyuşturucu madde bağımlılığının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Çakmak, tedavinin istekli kişilerde daha çabuk sonuçlandığını söyledi.

AMATEM'e, her türlü uyuşturucu madde kullananların başvurduğunu belirten Doç. Dr. Çakmak, tedavi konusunda şunları söyledi:

"Yatırılarak tedavisine gerek olmayan hastalar, Ayaktan Tedavi Ünitesi'nde izlenmektedir. Yatırılan hasta ise öncelikle defoksifikasyon (arındırma) aşamasından geçirilmektedir. 15-28 gün süren bu aşamada, kişi maddenin etkisinden kurtulmaktadır. Bu tedavi döneminin hastaya bir yararı olduktan sonra hasta, Bağımlılık Ünitesi'ne alınır. Bu aşama da hastanın bilinçlenme dönemidir. Eğer hasta kendi isteğiyle buraya gelmişse ve gerçekten bağımlılıktan kurtulmak istiyorsa, o zaman tedavisi daha çabuk sonuçlar verir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.