HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Göç asayiş olaylarını tetikliyor

18.10.2003 00:00:00
Farklı kültürlerden gelenler, şehir hayatına ve birbirine uyum sağlamakta güçlük çekiyor. "Yana baktın", "dik baktın" gibi sudan bahanelerle cinayet işlenebiliyor

Kırsaldan kentlere göçle birlikte farklı kültürlere sahip olmalarına rağmen aynı yerde yaşamak zorunda kalanların, şehir hayatına ve birbirlerine uyum sağlamada güçlük çektikleri, bunun da asayiş olaylarını tetiklediği bildirildi. Adana Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Adana'nın, sık sık adliyedeki kavgaları ve asayiş olaylarıyla gündeme gelmesinde yoğun göç almasının büyük etkisi olduğunu söyledi.

Sudan sebeplerle cinayet

Çapkın, kent nüfusuyla birlikte sorunların da artış gösterdiğini, "Benim güvercinim seninkinden daha iyi takla atar" gibi komik ve sudan gerekçelerle birbirlerine bıçak çekenlere bile rastlandığını vurguladı.

Çukurova Üniversitesi Medikososyal Birimi uzmanlarından Psikiyatr Sabri Yurdakul da, streste sıcak iklimin de etkili olduğunu, bu nedenle yaz aylarında asayişi bozan olaylara daha sık rastlandığını anlatarek, "yan baktın", "dik baktın", "arabamı solladın" gibi sudan bahanelerle cinayetler bile işlendiğini vurguladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.