HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 MAYIS 2021, PERŞEMBE

Göz tansiyonu körlüğe kadar gidiyor

07.10.2005 00:00:00
Göz tansiyonunun tedavisinin geç kalındığında düzelme ihtimalinin düştüğünü belirten uzmanlar, tansiyonun tedavi edilmediği takdirde ise körlüğe kadar götürdüğünü söylediler.

Kayseri Göz Merkezi'nde görev yapan Prof. Dr. Hakkı Doğanay, göz tansiyonunun tedavi edilmediği takdirde körlüğe sebep olabileceğini bildirdi. Halk tarafından göz tansiyonu konusunun ihmal edildiğini söyleyen Prof. Dr. Doğanay, göz tansiyonunun dünyanın en önemli körlük sebeplerinden biri olduğuna dikkat çekti. Dışarıdan bakılarak göz tansiyonunun anlaşılamadığını belirten Prof. Dr. Doğanay, "Göz tansiyonu doğuştan, gözün içindeki sıvının çıkış yollarındaki darlıklardan, iltihabi hastalıklardan ve tümörlerden kaynaklanabilen ırsi bir hastalıktır. Göz tansiyonu uygun şekilde ve zamanında tedavi edilmediği zaman körlüğe neden olabilir. Dışarıdan bakıldığında göz tansiyonu anlaşılamaz. Ancak tüm göz muayeneleri sırasında anlaşılır. Mutlaka 25 yaşından sonra göz tansiyonu ölçülmeli" dedi.

Ameliyat tehlikeli mi?Göz tansiyonu tedavisi konusunda halk arasında yanlış inanışların olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Doğanay, şunları dile getirdi: "Göz tansiyonu rahatsızlığı olanlarda görme alanında daralma, sanki bir borunun içine bakılıyormuş gibi görme, karanlık adaptasyonunda bozulma gibi belirtiler olmaktadır. Göz tansiyonu erken dönemde tespit edilirse ilaçlarla kontrol altına alınabilir. İlaçlı tedaviye rağmen düzelmeyen hastalarda ameliyatlı tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Halk arasında göz tansiyonu ameliyatının körlüğe neden olduğu şeklinde yanlış bir inanış var. Bunun nedeni hastalık ilerledikten sonra ameliyat olmaktan kaynaklanıyor. Bu nedenle ameliyatın faydası olmuyor. Eskiden ameliyatlar çok zor şartlarda ve kaba aletlerle yapılıyordu. Artık bu ameliyatlar mikroskop kullanarak çok kısa bir sürede yapılabilmektedir. Halkımızın bu konuda korkmasına gerek yoktur."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.