HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Gözler yastık altı marklarda

25.08.2001 00:00:00
Türkiye'de 20 milyara ulaştığı tahmin edilen yastık altındaki markların Euro'ya geçişle birlikte yeni bir fırsat haline geldi

Avrupa Birliği üyesi 12 ülke, 1 Ocak 2002 tarihinde ortak para birimi olan Euro'yu kullanmasına paralel olarak, Türkiye'de yastık altında bulunan yaklaşık 20 milyar mark civarındaki kayıtdışı para da, ekonomiyi rahatlatacak bir fırsat olarak görülüyor. Yabancı basında yeralan haberlere göne Almanya dışında en çok kayıtdışı markın 20 milyar ile Türkiye'de bulunduğu ve bunun Euro'ya geçişte sorun oluşturabileceği belirtilmişti. Merkez Bankası da, önceki gün bir açıklama yaparak, Euro'ya dönüşümün nasıl olacağını ve elinde Euro bölgesinden 12 ülkeye ait para birimi bulunanların yıl sonuna kadar bunu değiştirmesi gerektiğini açıkladı. Merkez Bankası, elinde 12 Avrupa ülkesinin para birimini bulunduranların, bankada hesap açtırmadığı takdirde, masraf ve komisyon ödeyeceklerini bildirdi. Uzmanlara göre, Merkez Bankası yastık altındaki parayı sisteme dahil etmek için bir çaba gösteriyor. Bankacılar, "Ancak, bu teşvik edici, ödüllendirici değil, cezalandırıcı bir önlem. Yastık altındaki marklar dolara da kaçabilir" diye görüş bildiriyorlar.

Çoğu Almanya'dan kesin dönüş yapmış olan "gurbetçiler" ve bunların yakınları ile, inançlarından dolayı faiz ve bankacılık sistemine karşı olan "markçı" olarak adlandırılan yastıkaltı yatırımcılarının elindeki bu büyük meblağ, sisteme taze para girişi sağlaması açısından Türkiye için bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Planlı bir sistem şart

Bankacılar, ekonomi yönetiminin "akıllı bir sistem geliştirerek, yastık altındaki 20 milyar markın büyük bölümünü sisteme sokabileceğini" savunuyor. Almanya'nın, yastık altındaki parayı "kara para" olarak değerlendirdiğini ve bu nedenle parayı ülkeye sokmamaya çalıştığını hatta parayla girenleri sınırda aramayı planladığına dikkat çeken bir uzmanlar "Örneğin Merkez Bankası şunu yapabilir; Vatandaşın elindeki marka karşılık, iyi bir faizle iç borç senedi satabilir. 'Bir yıl, altı ay sonra sana Euro hesabı olarak faiziyle geri vereceğim' diyebilir. Böylece, kayıtdışındaki markların büyük bölümü sisteme girer ve IMF'den 1.5 milyar dolar kredi dilimlerinin yolunu gözleyen Türkiye, sisteme en azından 4-5 milyar dolar kaynak girişi sağlar. Bunu yapmanın tam zamanı, Merkez Bankası ve Hazine iyi bir planlamayla bu parayı sisteme sokabilir"açıklamasında buludu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.