HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Griple soğuk algınlığını karıştırıyoruz

13.10.2003 00:00:00
Ordu Tabipler Odası Başkanı ve Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ömer Ayaşlı, havaların soğumasıyla birlikte grip hastalığına dikkat çekerek, bu hastalığın soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gerektiği konusunda vatandaşları uyardı. KBB Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ömer Ayaşlı, grip hastalığının, 39 derece üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan enfeksiyon hastalığı olduğu, özellikle çocuk, yaşlılarda ve kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalıkları gibi kronik hastalıkları olan kişilerde çok daha ağır seyrettiği ve ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Soğuk algınlığı daha hafif

Soğuk algınlığının ise, ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalık olduğunu ve kesinlikle grip ile karıştırılmaması gerektiğini ifade eden Dr. Ayaşlı, şöyle konuştu: "Grip, öksürük ve hapşırıklar ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşabilir. Gripten korunmanın yolu, vücut direncinin düşmesini engellemekten geçer. Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyinmeli, bol sulu gıdalar, taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.