HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2021, SALI

Hırsızı gören oldu mu?

29.03.2021 00:00:00
'Hırsızı gören oldu mu?' seslendirme dosyası:

Son yirmi yılda bu kaçıncı hırsızlık diye sorup sual ederseniz ben şahsen sayamadım.

Yatıyoruz kalkıyoruz bir de cebimize el atıyoruz ki paramızın ucundan kulağından kırpılmış.

Yatıyoruz kalkıyoruz bir bakıyoruz ki paramız pula dönmüş, alım gücü ayaklara düşmüş.

Yatıyoruz kalkıyoruz bir de işitiyoruz ki tüm dünyada tedavüldeki paralar karşısında bizim paramız kar gibi erimiş.

Yatıyoruz kalkıyoruz bir de duyuyoruz ki özellikle tarımda ve hayvancılıkta üretimi köstekleyecek, üreticiyi yaptığı işe bin pişman edecek yasalar çıkarılmış, düzenlemeler yapılmış.

Yatıyoruz kalkıyoruz bir de şahit oluyoruz ki tüm dünyada petrol fiyatları düşüşe geçtiği zamanlarda bile bizde mazota zam gelmiş, benzine zam gelmiş, dolayısıyla hayatın tamamına zam gelmiş.

Yatıyoruz kalkıyoruz bir de öğreniyoruz ki yıllardan beridir inkar edilen, kesinlikle yok denilen çeşitli maden kaynaklarımızla ilgili yüzlerce, hatta binlerce ruhsat dağıtılmış.

Yatıyoruz kalkıyoruz bir de dikkatlerimizi yoğunlaştırıp anlıyoruz ki, cebimizden beş kuruş çıkmadan yaptıracağız denilerek yaptırılan 'yap işlet devret' modeli ile önümüzdeki on yıllarımız dahi ipotek altına alınmış, hatta torunlarımız ve hatta onların torunları da borçlandırılmış.

Yatıyoruz kalkıyoruz, bir de gözümüzle görüyoruz ki şehirlerde toplanma alanı olarak tahsis edilen arsa ve arazilerde falanca ve filanca inşaat şirketlerinin iş ve inşaat makineleri harıl harıl çalışıyor ve beton sütunlar hızla yükseliyor.

Paramız eksiliyor, toprağımız günden güne betonlaşıyor, dalımız yaprağımız kuruyor, istihdam alanları hızla suyunu çekiyor, dolayısıyla işsizler ordusuna yenileri ekleniyor.

Kim yapıyor ve yaptırıyor bu işleri, kim döşüyor ve döşetiyor bu yok oluşa giden taşları?

Giden paralar heybe heybe, çuval çuval ama götürenler kim?

Giden arsalar, araziler, ormanlar, sahiller, maden yatakları, yeraltı ve yerüstü kaynaklarımız fakat götürenler kim, götürülmesine yol verenler ve göz yumanlar kim?

Yirmi yıldan beri neredeyse her sabah kalktığında elinden, evinden, cebinden, cepkeninden, yakın ve uzak çevresinden bir şeylerin eksildiğini gören kalabalık kitleler bazen yüksek sesle bazen de kısık sesle birbirlerine soruyorlar:

Hırsızı gören oldu mu?

 
Aziz Karaca / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.