HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Hırsızı koruyan sistem

20.04.2021 00:00:00

Dünkü yazımızda Ukrayna devrik lideri Yanukoviç'in sarayından çıkan para ve hazinelerin, buz dağının görünen yüzü olduğunu ve yurt dışına kaçırdıkları paraların bundan onlarca kat fazla olduğundan bahsetmiştik. 

Bunu biraz daha açalım ki; insanların ne kadar doyumsuz ve vicdansız olabildiğine dair fikrimiz olsun. Özünde iyi olan insan, kötülükle ile ilgili düşünme kabiliyeti, hayali dahi sınırlı olur. 

İnsanın bir konuyla ilgili fikir yürütebilmesi hatta hayal kurabilmesi için de, bilgiye ve görgüye ihtiyacı vardır. Eski zamanlarda İki köylü aralarında sohbet ediyorlarmış. Biri diğerine" sen çok zengin olsan ve hizmetçilere mükellef bir sofra kurdursan neler yemek isterdin" diye sormuş. Diğer Köylü "yoğurt, peynir, Pekmez, kaymak" demiş. O da aynı soruyu arkadaşına yönetince diğeri "bana yiyecek bir şey bırakmadın ki" demiş. 

Londra'da yaşayan ve bu konuları araştıran gazeteci Oliver Bullough; kendi ülkelerini soyan yöneticilerin paralarını meşrulaştırmak için İngiltere'de kurulan şirketlerinin İngiltere ve Galler'de 100 binden fazla gayrimenkulü olduğunu söylüyor. Bunların birçoğu Londra'nın en işlek cadde ve sokaklarında ve boş duruyor. 

Donald Trump'ın seçim kampanyasını yürütmüş Manafort isimli şirket tarafından kurulan alt şirketlerin offshore hesaplardan gelen para ile milyon dolarlık gayrimenkuller satın aldıklarını ve sadece bu işler dışında başka faaliyetleri olmayan şirketleri detayı ile anlatmaktadır. Trump'ın seçim kampanyasını yürüten bu şirketin Yanukoviç'in ülkesinden çaldığı paraları nasıl sisteme soktuğunu Manafort adlı şirket hakkında açılmış davanın iddianamesinden alıntılayarak anlatıyor.

1996 yılında ülkemizde Susurluk'ta bir trafik kazası yaşanmış, milletvekili, emniyet müdürü ve mafya aynı arabanın içinden çıkmıştı. Devletin içindeki çürümüşlük, yaşanan kaza sonucunda ortaya çıkan bir patlak ile etrafa saçılmıştı. 

Aslında Manafort isimli şirket üzerinden ortaya saçılan Yanukoviç, Manafort ve Trump ilişkisi de Susurluk kazası gibi bir yol kazasında ortaya saçılan kirli ilişkilerdir. Dünya soygun düzenine teslim olmuş. Çünkü bir ülkeyi yöneten kişilerin çaldıkları paraları kendi ülkelerindeki insanların göremeyeceği yerlere aktaracak büyük hortumları ülkeden ülkeye bağlamışlar. Bu büyük hortum; Nijerya'dan Rusya'ya, Malezya'dan Kenya'ya, Ekvator Gine'sinden İngiltere'ye Mısır'dan İsviçre'ye, Filipinler'den Çin'e dünyanın her tarafını sarmış ve birbirine bağlamış durumda.

Ülkelerden ülkelere bağlanmış olan bu hortumu kullanmak için yönetici olmaya dahi gerek yoktur. Hatırlarsanız ülkemizde bir tosuncuk vardı. Çiftlikbank'ı kurmuş, altın renkli yumurtalar satacağım diyerek milletten para toplamış, sonra da sırra kadem basmıştı. Daha sonraları farklı ülkelerden lüks yatlardan, görüntüler yolluyordu. 

Yani o kadar da zor bir iş değil. Sadece kötü olun yeter. Tosuncuk bile bu hortumu kullanarak çaldığı paraları başka ülkeye taşımıştı. Gittiğin yerde de kalıcı olmanız gerekmiyor. İstediğiniz ülkeye rahatlıkla gidebilirsiniz. Siz paradan haber verin. 

Yasalar, mahkemeler bir işe yaramıyor mu peki?

Yasalar mahkemeler bizler gibi namuslu, alnının teriyle kazanmaya çalışanlar için, bu kişiler için geçerli değil. 

Nasıl olur demeyin. Nasılını anlatayım. 

Her ülkenin yasası kendi sınırları içinde geçerli. Halbuki paranın sınırı yok. Kurulan sistem gereği para ülkeden ülkeye vize sorulmadan, sınıra takılmadan gezebiliyor. 

Hatta paranın bu sınırsızlığı modeli ticareti daha büyük düşünerek yapan insanlara da model olmuş. O nedenle gemiler adı duyulmamış ülkelerin bandırasını taşıyor, çünkü o ülke kanunları ile işçi çalıştırıyor ve vergi veriyor veya vermiyor. 

Ruslar okul ve işletme açmak yerine yol ve köprü yapıyor çünkü komisyon payını bu işlerden daha kolay alıyor ve Manafort gibi şirketler üzerinden istedikleri ülkelere aktarıyorlar. 

Milyarderler Londra'da yaşıyor çünkü orada vergi vermiyorlar. Yolsuzluk yapanlar yatırımını New York'ta değerlendiriyor çünkü New York'taki malvarlıklarına el konulamıyor. 

Örnekleri çoğaltmak mümkün. 

Ülkeden offshore hesaplar açıp işletecek kadar çok çalmayı becerdi iseniz hırsızlığınız ülkenizde tescillense dahi kimse sizi yargılayamaz. Hatta o para ile yasal gelir de elde edebilirsiniz. 

Bu nedenle dünyadaki bu çürümüş her tarafı pislik dolmuş bu sistemde dürüst insanların yapacağı hiçbir şey yoktur. Yeni bir siyaset, yeni bir bakış açısı kısaca yeni bir sistem lazım.

Önümüzdeki hafta offshore hesapların işleyiş mantığını anlatacağım. 

 
Lütfullah Önder / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.