HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

‘İlim cehaletten önce vardı’

İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah, cahillerden ilim öğrenmeye dair söz almadan önce, ilmini cahillere öğreteceği hususunda âlimlerden söz almıştır. Zira ilim cehaletten önce vardı"

08.04.2021 23:50:00
‘İlim cehaletten önce vardı’
‘İlim cehaletten önce vardı’
H. OKAN EGESEL

Kur'an'da şöyle buyurulur: "Allah, kitab verilenlerden, 'Onu insanlara açıklayacaksınız ve gizlemeyeceksiniz' diye ahit almıştı. Onlar ise, onu arkalarına atıp az bir değere değiştiler. Alış verişleri ne kötüdür!"
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "İlmi gizleyen kimseye her şey hatta denizdeki balık ve gökteki kuş bile lanet eder."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kime Allah bir ilim verir de onu bilerek gizlerse kıyamet günü ateşten bir gem vurulmuş halde Aziz ve Celil olan Allah ile görüşür."
İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Allah, cahillerden ilim öğrenmeye dair söz almadan önce, ilmini cahillere öğreteceği hususunda âlimlerden söz almıştır. Zira ilim cehaletten önce vardı."
İmam Sâdık (a.s) şöyle buyurmuştur: "Ali'nin (a.s) kitabında, okuduğum üzere Allah cahillerden söz almadan önce cahillere ilmini öğretecekleri hususunda âlimlerden söz almıştır. Zira ilim cehaletten öncedir."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim faydalı bir ilime sahip olduğu halde onu gizlerse kıyamet günü ona Allah ateşten bir gem vurur."
İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Her kim bir ilmi gizlerse cahil kimse gibidir."
İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "İlmini gizleyen âlim kıyamet günü en kötü kokularla haşrolur ve bütün canlılar hatta yeryüzündeki en küçük canlılar bile ona lanet eder."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Her kim Allah'ın din işi (veya halk) için faydalı karar kıldığı bir ilmi gizlerse kıyamet günü Allah ona ateşten bir gem vurur."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Bu ümmetin sonuncusu ilkine lanet ettiğinde her kim hadisi gizlerse şüphesiz Allah'ın nazil buyurduğu şeyi gizlemiş olur."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Sizden birinin bir bilgisi olduğu halde insanların korkusundan onu gizlediğini bilmemiş olayım."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Aziz ve Celil olan Allah ilim verdiği her âlime onu hiç kimseden gizlemeyeceğine dair söz almıştır."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Allah ve melekleri, hatta yuvasındaki karıncalar ve hatta denizdeki balıklar insanlara hayır ve iyilik öğreten kimseye selam eder."
Resûlullah (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Yeryüzündeki varlıklar, denizdeki balıklar, gökteki varlıklar, bütün gök ve yer ehli iyilikleri öğreten kimse için bağışlanma diler."
İmam Bâkır (a.s) şöyle buyurmuştur: "Yeryüzündeki varlıklar, denizdeki balıklar, Allah'ın yer ve gökteki tüm küçük ve büyük varlıkları iyilikleri öğreten kimse için mağfiret diler." (Muhammed Muhammedî Reyşehrî, Mizanu'l-Hikmet). 

logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.