HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 HAZİRAN 2021, CUMARTESİ

İmam Cafer, kendilerini sevenler için ne diyor?

Prof. Dr. Haydar Baş'ın aynı adlı eserinde İmam Cafer (a.s) buyurdular ki
16.05.2021 00:12:00
İmam Cafer, kendilerini sevenler için ne diyor?
İmam Cafer, kendilerini sevenler için ne diyor?
Heyseme rivayet eder; Veda etmek için Ebu Cafer'in (a.s) yanına gittim. Buyurdu ki;
 
"Ey Heyseme! Bizi veli edinenlerden gördüklerine selam söyle. Onlara Azim (çok yüce) Allah'tan sakınmayı tavsiye et. Zenginleri fakirlerini, güçlüler zayıflarını gözetsin.
 
Sağ olanları, ölenlerin cenazesine katılsın. Evlerinde buluşsunlar. Çünkü onların buluşması bizim (Ehl-i Beyt) davamızın canlanmasına aracı olur. Allah (c.c) bizim davamızı canlandıran kula rahmet etsin.
 
Ey Heyseme! Bizi, veli edinenlere ilet ki, onların amelleri olmadan bizim, Allah (c.c) katında onlar için yapacak bir şeyimiz yok. Onlar günahlardan uzak durmadıkça, bizi veli edinme onuruna erişemezler. Kıyamet günü en şiddetli hasreti, başkalarına adaleti tavsiye edip, kendisi ona aykırı hareket eden kimse çeker." Sh:446
 
Musafaha etmek
 

 
İmam Cafer (a.s) şöyle buyurdu; "Nebi (sav) Huzeyfe (r.a) ile karşılaştı. Nebi (sav) elini uzattı fakat Huzeyfe elini çekti. Nebi (sav) buyurdu ki; "Ey Huzeyfe! Ben sana elimi uzatıyorum sen, elini Benden kaçırıyor musun?"
 
Huzeyfe dedi ki; "Senin elini tutmak isterim fakat ben cünübüm. Ben cünüpken Senin elinin elime değmesini istemedim."
 
Nebi (sav) buyurdu ki; "Bilmiyor musun! İki Müslüman karşılaşıp musafaha ederlerse, ağaçtan yaprakların dökülmesi gibi günahları dökülür." Sh:450
 
Kardeşinin ihtiyacını gidermek
 

 
İmam Cafer (a.s) buyurdu ki; "Bir kimse, Allah (c.c) katındaki sevabını umarak, bir mümin kardeşinin ihtiyacını gidermek için yürür ve onun ihtiyacını giderirse, Allah Azze ve Celle bu ameline karşılık ona, kabul edilmiş bir hac ve umrenin, haram aylarda tutulan iki ay orucun, iki haram ayda Kabe'de itikafa girmenin sevabı kadar sevap yazar.
 
Kimde bu niyetle yürür de mümin kardeşinin ihtiyacını karşılayamazsa Allah (c.c) bu davranışından dolayı ona kabul edilmiş bir haccın sevabı kadar sevap yazar. Hayra rağbet edin." Sh:459
 
İmam Cafer (a.s) buyurdu ki; "Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur; "Kim, bir mümine yardım ederse, Allah Azze ve Celle yetmiş üç sıkıntısını giderir. Birini dünyada, yetmiş ikisini de ahrette ki büyük sıkıntılarına ayırır." Buyurdu ki; "Bütün insanların kendi derdine düştüğü o günde." Sh:462 
 
İmam Cafer (a.s) buyurdu ki; "Hangi mümin, zor durumdaki bir müminin sıkıntısını giderirse, Allah (c.c) onun dünya ve ahirette ki ihtiyaçlarını gidermesini kolaylaştırır. Kim, bir müminin açığa çıkmasından korktuğu bir ayıbını gizlerse Allah (c.c) onun dünya ve ahiret ayıplarından yetmiş tanesini gizler.
Mümin mümine yardım ettiği sürece, Allah (c.c) mümine yardım eder. Öğütlerden yararlanın ve hayra rağbet edin." Sh:463
 
İmam Cafer (a.s) buyurdu ki; "Müminin mümine nasihat etmesi, onun için hayır istemesi vaciptir."
 
"Mümin, hem yanında, hem de gıyabında mümine nasihat etmekle yükümlüdür."( Sh:470) H: AknAydn 


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.