HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 12 HAZİRAN 2021, CUMARTESİ

İsrail’e kim dur diyecek?

22.04.2021 00:00:00

İsrail savaş uçakları Ramazan günü sahur vakti Gazze'yi bombaladı. 

ABD eski başkanı Donald Trump, 23 Ekim 2020'de yaptığı açıklamada, Sudan ile İsrail ilişkilerini normalleştirmek konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Bunun hemen öncesinde ise Trump Sudan'ı "teröre destek veren ülkeler" listesinden çıkarma kararını imzaladı.

Ve Sudan 1958'den beri yürürlükte olan, İsrail'i boykot yasasını iptal etti.

Beyaz Saray'ın oyununa bakın, ülkeyi önce terörist ilan edip sonra bunu kaldırma karşılığında İsrail'i normalleştiriyor. Biraz daha derine terör faaliyetlerinin de derinlerine inilse altından acaba kimler çıkar? Terörü başlatan da terörist ilan eden de aynı güç olsa buna şaşırır mıyız?

İsrail'in yayılmacı politikasının önündeki tek güç Lübnan'da! Lübnan ise ekonomik buhranın pençesinde… Geçtiğimiz günlerde Katar'dan yardım istemeye giden Lübnan tam bir ekonomik çöküş yaşıyor. Parası dolar karşısında kontrolsüz şekilde değer kaybederken ülkede dolarla işlem gören yakıt maddesi teminindeki sıkıntılar nedeniyle elektrik kesintileri başlamış durumda. 

Suriye, Lübnan Hizbullah'ının destekçisi pozisyonundaydı fakat yaşadığı Batı destekli iç savaş, Suriye'nin de elini kolunu bağladı.

İsrail Arz-ı Mev'ud hedeflerine doğru hızla ilerlerken, Arap ülkelerinin İsrail'e karşı takındıkları tavır İsrail lehine zayıflıyor. 

Peki, bu coğrafyada denge nasıl kurulacak ve İsrail'e kim dur diyecek? 

Coğrafyada açlıkla, iç savaşla, ekonomik zorluklarla, terörle baskı altına alınamayacak, bağımsızlığı karakter edinmiş bir anlayışın iktidar olduğu, güçlü bir T.C. devletine ihtiyaç var.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Atatürk'ün zamanında olduğu gibi bağımsız bir duruşa nasıl tekrar ulaştıracağız?

Türk lirası dolar karşısında sabun gibi eriyor. Kendi insanımızın en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdayız. Dışa bağımlılığımız had safhada. 

Sadece bugünümüz için değil yarınlarımız için ve dünden devraldığımız sorumluluklarımız için artık doğru kararlar vermek zorundayız. 

Herkes küçük resme bakıp ondaki ayrıntılar ile oyalanırken, Suriye'de Irak'ta yaşanan olaylarla İsrail'in hayalleri arasındaki bağı Prof. Dr. Haydar Baş deşifre etti. Ve bizi çaresiz bırakan ekonomik esaretin zincirlerini kırmanın yolunu da yine O bize gösterdi. Milli Ekonomi Modelini uygulayarak dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız. Ekonomik sistemi millileştirmeden Atatürk'ün duruşuna sahip olamayız. 

Bir Ramazan günü sahur vakti İsrail Gazze'yi bombaladı. Küçük bir hatırlatma, Arz-ı Mev'ud sınırları içinde sadece Filistin yok.

Lütfen oy verdiğimiz partilerin ekonomi programlarını okuyalım. Ve bu ülkeyi kim dışa bağımlılıktan kurtaracak çözüme sahipse, kim dünyada bizi söz sahibi yapacaksa yolumuza onunla devam edelim.

NOT: Gazeteci tarafsızdır palavrası atacak değilim. Taraflıyım ve oy verdiğim BTP ekonomi programını ezbere biliyorum. Rica etsem siz de okur öğrenir misiniz?

 
Seçil Mumcuoğlu / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.