HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

İzmir tiyatroya doyacak

08.10.2001 00:00:00
İZDT, bu sezonun ilk bölümünde ekim ayı boyunca Konak Sahnesi'nde Orhan Asena'nın yazdığı ve Çetin Köroğlu'nun rejisörlüğünü yaptığı "Atçalı Kel Mehmet" oyununu sahneye koyacak. Ekim ayında Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde Fikret Tartan'ın yönettiği "Öykülerin Azizliği", Bornova Uğur Mumcu Sahnesi'nde ise Doğan Yağcı'nın yönetmenliğini yaptığı "Düdüklüde Kıymalı Bamya" oyunları sahnelenecek.

İZDT Müdür Yardımcısı Hülya Savaş, Kasım ayından itibaren, Bosna'daki savaşa değişik bir bakış getiren "Albay Kuş", Oscar Wilde'ın yazıp Kazım Akşar'ın oyunlaştırdığı "Dorian Gray'in Portresi" ve bir çocuk oyununu da provaya koyacaklarını söyledi. Savaş, sezon boyunca 8 oyunu kapsayacak zengin repertuvarla perde açmanın kıvancını yaşadıklarını sözlerine ekledi.

ANKARA DEVLET TİYATROSU, İZMİR'E MİSAFİR OLACAK

Hülya Savaş, bu ay Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarını da Münir Canar'ın yazıp yönettiği "Geçmiş Zaman Olur Ki" oyunuyla İzmir sahnelerine konuk edeceklerini kaydetti.

Ankara Devlet Tiyatrosu, oyunu, 11 Ekim'de saat 16.00'da Konak Sahnesi'nde, 12 Ekim'de saat 20.00'de Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde sunacak.

Öte yandan, Ege Üniversitesi Kukla Festivali kapsamında 12-13 Ekim'de Konak ve Karşıyaka Ragıp Haykır sahnelerinde gösteriler düzenlenecek.

ATÇALI KEL MEHMET: Prömiyeri ve galası 16 Ekim Salı günü saat 20.30'da Konak sahnesinde yapılacak "Atçalı Kel Mehmet" oyununu Orhan Asena yazdı, Çetin Köroğlu yönetti. Müziğini Cem İdiz'in yaptığıoyunun kahramanı Atçalı Kel Mehmet, adını II. Mahmud'un padişahlık döneminde Ege'de yaşamış gerçek bir kişilikten alıyor.

Oyun, zalim ağanın yanaşmasının dağa çıkarak eşkıya olması ve zenginden alarak halka dağıtması teması üzerinde dönüyor.

ÖYKÜLERİN AZİZLİ?İ: Taner Çelik'in yazıp Fikret Tartan'ın yönettiği Öykülerin Azizliği, 18 Ekim Perşembe günü 20.30'da Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi'nde prömiyer yapacak. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Yazarlık Bölümü mezunu olan Taner Çelik, Aziz Nesin öykülerinin bazılarından yararlanarak Öykülerin Azizliği adlı oyununu yazmış, öyküler arasında bağ kurmaya, yeni bir güzellik yaratmaya çalışmış. Oyunda ayrıca DEÜ Tiyatro Bölümü mezunları ile kalabalık figüran kadrosu da rol alıyor. Oyunun dekor-kostümleri Savaş Çevirel'e, ışıkları Hasan Yalman'a ait.

DÜDÜKLÜDE KIYMALI BAMYA: Mehmet Baydur'un yazıp Doğan Yağcı'nın yönettiği oyun 25 Ekim'de saat 20.30'da Bornova Uğur Mumcu Sahnesi'nde prömiyer yapacak. Oyunda sıradan kadınlar, antifeminist eleştiri ile anlatılıyor. Kişilerin davranışlarını olayların belirlediği, ancak tercihlerin de önemli olduğu mesajı veriliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.