HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 25 HAZİRAN 2021, CUMA

Kan stoklarında kırmızı alarm!

Kızılay’ın kan stoklarında “kırmızı” alarm var. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Ramazan ve Covid-19 etkisiyle özellikle de seyahat kısıtlamasının etkisiyle ciddi bir düşüş yaşıyoruz" dedi
05.05.2021 16:51:00
Kan stoklarında kırmızı alarm!
Kan stoklarında kırmızı alarm!

Kızılay'ın kan stoklarında "kırmızı" alarm var. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Ramazan ve Covid-19 etkisiyle özellikle de seyahat kısıtlamasının etkisiyle ciddi bir düşüş yaşıyoruz. Bir taraftan pandeminin yaygınlaşması ve hastanelerdeki doluluk oranlarının da artması. Diğer taraftan da birikmiş tedavi işlemlerinin artmasıyla kan ihtiyacı arttı. Ramazan'a 50 binin üzerinde stokla girmiştik ama şu an 30 binlerdeyiz. Bu anlamda ulusal kan stoklarında da bir erime söz konusu. Bizim her gün 8-9 bin ünite kan almamız gerekiyor. Dünkü rakamlara baktım 5-6 binlerde. Bunun 7-8 binlere çıkması gerekiyor. Şu an itibariyle ihtiyacı karşılanamayan bir hastamız mevcut değil. Ama bizim ulusal stoklarımızı her türlü kötü şarta karşı 50 binin üzerinde tutmamız gerekiyor. Dolayısıyla çok kıymetli bağışçılarımızdan bu anlamda fedakarlık bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.