HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Kaplıcalar kontrol altında

25.07.2001 00:00:00
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan''Kaplıcalar Yönetmeliği" ile kaplıcaların kurulması, denetlenmesi ve sağlık koşullarına uygun biçimde kontrol altına alınması amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığı'na ait "Kaplıcalar Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, toprak, yeraltı, deniz ve iklim kaynaklı doğal tedavi unsurlarının tedavi edici faktör olarak kullanıldığı kaplıcalar, içmece ve iklim kür merkezleri ile ilgili hususlar ve buralarda kurulacak tedavi ve reaksiyon amaçlı her türlü tesisin nitelik ve niceliklerinin belirlenmesi, kurulması, işletme izinlerinin verilmesi,denetlenmesi ve sağlık koşullarına uygun biçimde kontrol altına alınmasını amaçlıyor.

Kaplıcalarda bulunan ve sadece yıkanma amacıyla kullanılan hamamlar bu yönetmelik kapsamına alınmadı.

Yönetmeliğe göre, kaplıca tedavisi amacıyla, uzman doktor tarafından hastaların ayakta veya yatarak tedavi edildikleri kür merkezi, kür kliniği, kür oteli kurulabilecek. Bu merkezler denetlenirken, özel sağlık kuruluşları ve özel hastaneleri düzenleyen mevzuat hükümleri uygulanacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.